JetBlue nabízí za akcie společnosti Spirit o třetinu více než Frontier

06.04.2022 - USA & KanadaNa počátku února oznámily Frontier Airlines plán na fúzi s konkurenční Spirit Airlines. Spojení obou společností se zdálo být hotovou věcí.

Jenže podle agentury Reuters včera s tímto záměrem zahýbalo oznámení společnosti JetBlue Airways, která akcionářům společnosti Spirit Airlines nabízí za akcie výplatu v hotovosti o třetinu vyšší než byla nabídka Frontier Airlines. Výkonný ředitel společnosti JetBlue Robin Hayes uvedl, že díky tomuto spojení by se JetBlue stala silnějším konkurentem čtyř největších amerických leteckých společností, které ovládají téměř 80 % amerického trhu s osobní leteckou dopravou (American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines a United Airlines).

Společnost JetBlue Airways zaměstnávala před pandemií 22.000 zaměstnanců, létala do 104 destinací. Její flotila čítá 282 letadel. Pro srovnání - United Airlines zaměstnávala přes 84.000 zaměstnanců, obsluhuje 342 destinací a má flotilu 854 letadel. Společnost o kterou se zde licituje - Spirit Airlines - ta zaměstnávala necelých 9.000 zaměstnanců, obsluhuje 83 destinací a má flotilu 176 letadel. Akcie společnosti Spirit Airlines na nabídku JetBlue Airways včera reagovaly skokovým růstem o 22%.

Je otázkou jak na tuto situaci bude reagovat Frontier Airlines. Ta se zatím omezila jen na prohlášení, že fúzi se Spirit Airlines bude prověřovat ať už spojení dopadne jakkoli - americký antimonopolní úřad. Krok JetBlue považuje Frontier za překvapivý, neboť již v současné době tento úřad prověřuje alianci JetBlue a American Airlines.

Na rozdíl od Evropy se totiž letecký trh v severní Americe koncentruje do rukou několika největších hráčů. Bidenova administrativa je tímto vývojem znepokojena, neboť vidí v koncentraci trhu do rukou několika hráčů možná rizika růstu cen letenek a horších služeb.

Podle Hayese je však spolupráce s American Airlines oddělenou záležitostí. V každém případě by akvizice Spirit Airlines nebo spolupráce s American Airlines pomohla získat společnosti JetBlue přístup na trhy kde je problematické získání slotů - jako je Atlanta, Chicago, Detroit a Miami.

Všeobecně se očekává, že prověřování všech okolností kolem odkupu akcií nebo fúze se Spirit Airlines ze strany antimonopolního úřadu bude zdlouhavý proces, který se může protáhnout až do roku 2023. Do té doby může na americkém leteckém trhu dojít ještě k nejedné překvapující události.

Letadla společností Spirit Airlnes a JetBlue, květen 2018 (autor: JTOcchialini, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata