Jednání Boeingu a Ryanairu o objednávce letadel 737 MAX 10 ztroskotala

06.09.2021 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair dnes oznámila, že došlo k ukončení jednání s americkým výrobcem Boeing o možné objednávce letadel 737 MAX 10. Hlavním důvodem tohoto kroku je, že se nepodařilo dohodnout na finální ceně. Koncem srpna uvedl šéf Ryanairu Michael O'Leary, že se oběma stranám nedaří překonat rozdílné představy o ceně objednaných letadel.

„Jsme zklamáni, že se nám nepodařilo dosáhnout dohody s Boeingem ohledně objednávky MAX 10,“ uvedl dnes šéf Ryanairu. Podle O'Learyho má Boeing více optimistický pohled na ceny letadel a Ryanair zase na základě své dosavadní zkušenosti neplatí za letadla vysoké ceny. Irský dopravce jednal s Boeingem o objednávce 737 MAX 10 posledních deset měsíců.

Boeing 737 MAX 10 (foto: Boeing)

Podle všeho se Ryanair chtěl zopakovat svou úspěšnou strategii z minulosti, kdy se mu v období krize podařilo dojednat velmi výhodné ceny letadel. Nyní však Boeing podle všeho nepotřebuje dávat výrazné slevy jako dřív, a tak se obě strany dohodly, že nebudou ztrácet čas dalším jednáním.

„Nesdílíme optimistické cenové vyhlídky společnosti Boeing, ačkoli to může vysvětlovat, proč v posledních týdnech jiné velké společnosti jako Delta a Jet2, zadávaly nové objednávky spíše Airbusu než Boeingu," řekl dále O'Leary.

Podle původních představ Ryanairu by dodávky MAX 10 byly zahájeny po dokončení dodávek dříve objednaných 210 letadel Boeing 737 MAX 200. Žádná ze stran nespecifikovala o jak velké objednávce se nyní jednalo. Některá média uvedla, že obě strany jednaly o objednávce zhruba stovky letadel 737 MAX 10

Témata