Jak ČSA oslaví 80. výročí založení

19.03.2003 - Česká republikaČSA - logo k 80. výročíRok 2003 představuje pro ČSA nejen rok další expanze a růstu přepravních aktivit, ale i rok, ve kterém si náš národní letecký dopravce připomene výročí svého založení. Samotný den 80. výročí prvního pravidelného letu ČSA připadá na 29. říjen, nicméně po celé období od března do října si ČSA budou 80. výročí postupně připomínat a během jednotlivých měsíců představí řadu zajímavých projektů.

ČSA uplatňují obecně velmi konzervativní přístup k pozměňování a úpravám vzhledu své letadlové flotily. Právě výročí 80 let od založení společnosti umožňuje vnést do designu flotily určité "výroční prvky", které svým grafickým ztvárněním propojí současnou image moderní společnosti s prvními leteckými počiny na území ČR. Letadla ČSA tak budou kromě standardního označení nést na gondolách svých motorů také oficiální logo 80. výročí provozu společnosti. Logo, jehož hlavní dominantou je číslice 80 a grafický symbol letící vlaštovky vycházející z historického loga ČSA, se v průběhu měsíce března postupně objeví na motorech všech letadel provozovaných ČSA.

Poprvé ve své historii představí v dubnu 2003 ČSA letoun z vlastní flotily opatřený při příležitosti oslav výročí speciálním propagačním nátěrem zobrazujícím motivy vztahující se k 80 letům pravidelného leteckého provozu. Na grafickém ztvárnění B737 -500, jehož autorem je akademická malířka Yveta Absolonová, se objeví reprodukce fotografie prvního letounu ČSA Aero A-14 Brandenburg umístěná na ploše ocasního kýlu a zároveň další výrazné grafické prvky (včetně velkoplošného oficiálního loga oslav) dávající Boeingu 737-500 zcela netradiční atraktivní vzhled. Letadlo bude tímto speciálním nátěrem opatřeno v Anglii, jeho slavnostní roll-out je plánován na polovinu měsíce dubna. Poté bude letadlo standardně nasazováno na pravidelné linky ČSA.

ČSA - DC-3
Stroje Douglas DC-3 létaly u ČSA od roku 1946 do 1960. Letoun OK-XDH, který byl zakoupen z válečných přebytků americké armády, létal na linkách ČSA od roku 1947. (Foto: ČSA)

V letních měsících 2003 plánuje ČSA před vlastní centrálou přímo na letišti Praha - Ruzyně odhalit veřejnosti přístupný pomník - historický letoun DC-3. Připomeňme, že Dakoty létaly ve flotile ČSA v letech 1946 - 1960. Letoun, který bude kompletně zrekonstruován a bude v historickém zbarvení používaném ČSA ve 40. letech, by se měl stát skutečným muzeálním skvostem a zároveň prvním leteckým památníkem v areálu pražského ruzyňského letiště.

V průběhu roku 2003 budou ČSA při příležitosti 80. výročí pravidelné letecké dopravy realizovat celkem tři výstavní projekty. Nejprve bude v dubnu otevřena aktualizovaná část stálé expozice ČSA ve Vojenském leteckém muzeu na letišti v Praze - Kbelích. V letních měsících pak ČSA ve spolupráci s Českou správou letišť, s. p., otevřou vlastní výstavu historických milníků ČSA přímo v prostorách odbavovací haly pražského ruzyňského letiště. V září se ČSA budou podílet na výstavě ke 100 letům letectví v Českých zemích, která bude otevřena v Národním technickém muzeu. Její součástí budou také odborné semináře, přednášky, a další vzdělávací aktivity.

České aerolinie plánují vydat stostránkovou publikaci o historii ČSA v češtině a angličtině. Kniha, která bude shrnovat klíčové okamžiky historie 80 let ČSA, bude vydána v nákladu 5 tisíc výtisků a její křest proběhne v měsíci květnu. ČSA budou rovněž v rámci partnerství Memorial Air Show, která se uskuteční 21.-22. června 2003 v Roudnici nad Labem, realizovat řadu aktivit, jež účastníkům show představí momenty z historie ČSA.

Témata