Italský úřad stopnul nová pravidla Ryanairu a Wizz Air pro zavazadla

01.11.2018 - EvropaItalský kartelový úřad AGCM zabránil nízkonákladovým společnostem Ryanair a Wizz Air v zavedení nových pravidel pro přepravu zavazadel, která měli začít platit od dnešního dne. AGCM vydal ve středu večer na základě svého šetření předběžné opatření, kterým nařídil pozastavit vybírání poplatků za větší příruční zavazadla. Obě letecké společnosti mají do pěti dnů úřad informovat o přijatých opatřeních.

(ilustrační foto: tookapic/Pixabay - CC0)

Podle italského antimonopolního úřadu je přeprava příručního zavazadla nezbytnou součástí letecké přepravy a přepravní smlouvy. Tomu podle úřadu nasvědčuje i nízký počet pasažérů letících s malým příručním zavazadlem. Podle názoru AGCM mohou příplatky za palubní zavazadla uvést v cestující v omyl, co se týče skutečné ceny letenky a zkreslit srovnání cen s jinými leteckými společnostmi. Podle úřadu ani neobstojí argumenty obou společností o urychlení odbavení.

Podle nových pravidel si mohou cestující Ryanairu ode dneška vzít na palubu zdarma jen malé zavazadlo o rozměrech 40x20x25 cm. V podstatě se jedná o menší batoh či kabelku nebo aktovku. Aerolinie umožňuje cestujícím vzít si na palubu větší příruční zavazadlo jen pokud si připlatí přednostní nástup do letadla. U společnosti Wizz Air si je možné vzít zdarma jen zavazadlo 40x30x20 cm.

V přepravě palubního zavazadla neexistuje žádný mezinárodní předpis, který by určoval jeho minimální velikost nebo váhu. Asociace leteckých dopravců IATA doporučuje svým členským aeroliniím maximální velikost zavazadla 56x45x25 cm. V roce 2015 přišla IATA s iniciativou o stanovení optimální velikosti příručního zavazadla, jež je 55x35x20 cm.

Štítky