Italské ministerstvo financí prodloužilo Lufthanse exkluzivitu pro jednání o vstupu do ITA Airways

02.05.2023 00:00 - EvropaLufthanse se nepodařilo v jednání o převzetí italské aerolinie ITA Airways dosáhnout dohody ve stanovené lhůtě pro exkluzivní jednání. Původně měl německý dopravce exkluzivitu pro jednání do 24. dubna, nicméně italské ministerstvo financí a Lufthansa se dohodly na prodloužení této lhůty až do 12. května.

Podle informací agentury Reuters, která se odvolává na své zdroje, požádala Lufthansa italské ministerstvo financí o prodloužení lhůty poté, co se nepodařilo německému dopravci dosáhnout dohody o všech podmínkách prodeje ITA Airways.

(ilustrační foto: Jkg52-wiki/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Podle italských médií je však „vše na dobré cestě“. Stále se jedná o velikosti investice Lufthansy. Očekává se, že Němci investují mezi 250-300 milionů eur. Podle deníku Il Sole 24 Ore by Lufthansa mohla vstoupit do ITA Airways formou navýšení kapitálu, za což by získala zhruba 40% podíl. Lufthansa by pak mohla dále navýšit svůj podíl odkupem akcií od stávajících akcionářů. Údajně stále probíhá diskuse kolem možnosti, že by Lufthansa ITA Airways kompletně převzala. Itálie by totiž chtěla mít trvale menšinový podíl ve společnosti. Pokud se obě strany dohodnou bude muset vstup Lufthansy ještě schválit Evropská komise.

ITA Airways vykázala v loňském roce ztrátu 486 milionů eur. Společnost jí zdůvodnila přetrvávajícími dopady pandemie koronaviru a rostoucími náklady na palivo.

Lufthansa dlouhodobě uvádí, že má velký zájem o italský trh. Vloni generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr uvedl, že Itálie je po domácím a americkém trhu třetím nejdůležitějším trhem společnosti. V minulosti společnost dokonce založila dceřinou aerolinii Lufthansa Italia, která krátce létala z Itálie. Dlouhodobě Lufthansa působí v Itálii také prostřednictvím dceřiné aerolinie Air Dolomiti.

Témata