ITA Airways změní své lety do Londýna, přestane létat na Heathrow

12.02.2024 15:50 - EvropaLetecká společnost ITA Airways přestane s koncem zimního letového řádu provozovat pravidelné lety na londýnské letiště Heathrow. V současnosti létá na toto největší letiště v Londýně z Říma a Milána. Linka z římského letiště Fiumicino na Heathrow je provozována jednou denně letadly Airbus A320neo/A321neo. Z milánského „city“ letiště Linate pak italský národní dopravce létá na Heathrow v pracovních dnech dvakrát denně, o víkendu pak jednou s letadly Airbus A319. Poslední let společnosti na Heathrow je plánován na 30.března.

Airbus A220-100, se kterým ITA Airways létá na London City Airport (foto: ITA Airways)

Místo letů na Heathrow nabídne ITA Airways cestujícím lety na London City Airport a nově začne létat také na letiště Gatwick. Z římského letiště Fiumicino zavede společnost novou linku na London City Airport. Ta má být otevřena 1. dubna s dvanácti lety týdně. Počet letů na stávající lince z Linate na London City Airport bude od začátku dubna navýšen na 31 týdně. Vždy mezi úterým a sobotou bude k dispozici v každém směru pět letů denně, v ostatní dny pak tři lety denně. Obě linky budou provozovány Airbusy A220-100 s kapacitou 125 cestujících.

Vedle toho začne ITA Airways od června nově létat z Říma na Gatwick. Linka má být provozována zatím jednou denně s letadly A320neo. K dispozici jsou však sloty pro další navýšení provozu a zavedení druhého denního letu.

Důvodem opuštění Heathrow je situace se sloty na tomto letišti. ITA Airways nemá na tomto letišti žádné sloty přiděleny trvale. Po svém vzniku si společnost pronajala 68týdenních slotů od Etihad Airways. Smlouva byla vloni ukončena a sloty byly vráceny tomuto blízkovýchodnímu dopravci. Důvodem byly vysoké náklady na pronájem těchto slotů. V minulosti italský deník Corriere della sera uvedl, že za tyto sloty společnost platila 10 tisíc eur denně (zhruba 250 tisíc korun). Poté se aerolinii podařilo získat dočasné sloty, které nebyly využity jinými dopravci. Společnost žádala o přidělení šesti denních slotů pro letní sezónu, nicméně neuspěla, a tak padlo rozhodnutí lety na Heathrow ukončit a soustředit se na jiná londýnská letiště.

Témata