ITA Airways žaluje Aeroitalii kvůli její údajné záměrné podobnosti s Alitalií

23.10.2023 07:45 - EvropaSpolečnost ITA Airways, která vlastní práva po společnosti Alitalia, se rozhodla učinit právní kroky vůči konkurenční letecké společnosti Aeroitalia. Společnosti ITA Airways vadí, že Aeroitalia používá snadno zaměnitelného nátěru svých letadel, který až příliš nápadně připomíná styl, který používala Alitalia. Práva k duševnímu vlastnictví a značce Alitalia totiž nakonec koupila společnost ITA Airways za 90 miliónů eur. Podle generálního ředitele ITA Airways, Fabio Lazzeriniho je možné, že značka Alitalia se nakonec ještě na trh vrátí.

Airbus A319 společnosti Alitalia, duben 2015 (autor: Mike McBey, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Podle deníku Corriere della Sera zaslala nedávno společnost ITA Airways prostřednictvím společnosti Società Italiana Brevetti (SIB), která se zabývá ochranou duševního vlastnictví, dopis společnosti Aeroitalia, ve kterém žádá, aby společnost přestala používat všechny prvky, jež jsou snadno zaměnitelné s prvky, na které se váží ochranná práva Alitalie. Společnost Aeroitalia má na reakci deset dní. Jinak jí zcela reálně hrozí soudní proces, který by ji snadno zaměnitelné prvky včetně jména společnosti samotné zakázal používat a navíc by jí hrozila, že bude muset hradit i náhradu vzniklé škody.

Italský server Avionews uvedl, že Gaetano Intrieri, výkonný ředitel (CEO) společnosti Aeroitalia, se podivil nad tím, že ITA Airways vznesla tato obvinění téměř dva roky po založení jeho letecké společnosti, jejíž značka byla vytvořena „vysoce kvalifikovanými společnostmi pro správu značky a v plném souladu s kritérii charakterizace a diferenciace“. Generální ředitel společnosti Aerotalia proto uvedl, že její značka je odlišná od značky společnosti Alitalia. Aeroitalia přitom zahájila provoz teprve v červenci roku 2022 a v současnosti provozuje flotilu jedenácti letadel.

Podle všech indícií tak společnosti ITA Airways a Aeroitalia čekají ještě zdlouhavé právní bitvy o to, zda Aeroitalia skutečně zneužívá podobnosti s bývalou Alitalií či nikoli.

Boeing 737-800 společnosti Aeroitalia na letišti v Římě-Fiumicino, listopad 2022 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata