Israir předloží nabídku čínskému akcionáři Smartwings

05.06.2023 16:02 - Česká republikaLetecká společnost Israir Group informovala burzu cenných papíru v Tel Avivu o vývoji v jednání o získání kontroly nad českou leteckou společnosti Smartwings. Izraelský dopravce v dokumentu zveřejněném včera na webu burzy uvedl, že čínský akcionář Smartwings, společnosti CITIC China, v návaznosti na jednání Israiru s akcionáři společnosti Smartwings zveřejnil výzvu k podání nabídky v souladu s regulačními požadavky. CITIC China drží prostřednictvím Rainbow Wisdom Investments ve Smartwings podíl ve výši 49,92 %.

Podle prohlášení skupina Israir Group předloží do 27. června čínskému akcionáři svůj aktuální návrh transakce, kterým by převzala kontrolu nad společností Smartwings. Ve prospěch čínských akcionářů současně izraelská skupina složí do stejného data zálohu ve výši půl milionů eur. Současně mají probíhat jednání s českými akcionáři Smartwings o podepsáni konečné dohody.

Airbus A320 společnosti Israir Airlines na archivním snímku z roku 2016 na Ben Gurionovu letišti v Tel Avivu, v pozadí Boeing 737 Smartwings (foto: Rami Mizrahi/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Israir Group dále uvádí, že bude i nadále informovat o vývoji jednání v souladu v souladu s příslušnými ustanoveními zákona. Izraelská skupina ve zveřejněném prohlášení uvádí, že nedokáže posoudit, zda bude úspěšná v získání kontroly nad společností Smartwings.

Českými akcionáři Smartwings jsou společnosti EH Group, UG Jet 2 a Unimex Group. Čeští akcionáři drží celkem 50,08 % akcií Smartwings.

Skupina Israir Group vloni v červenci informovala burzu cenných papírů, že se účastní uzavřeného výběrového řízení na tehdy nejmenovaného evropského dopravce. Vloni v listopadu pak skupina uvedla v prohlášení pro burzu, že předložila nabídku na uzavření memoranda o koupi nejmenované evropské letecké společnosti. O několik hodin později izraelská média přinesla informaci, že se jedná o Smartwings, což v reakci na zprávy médií nakonec skupina oficiálně potvrdila.

V dalších prohlášeních Israir Group již pravidelně uváděl, že jedná o koupi Smartwings. Naposledy izraelská skupina informovala o jednání letos v dubnu ve své výroční zprávě, ve které uvedla, že jednání stále probíhají. K datu vydání zprávy jednání o Smartwings pokročila, nicméně podle Israir Group nebyl podepsán žádný závazný dokument.

Témata