Israir Aviation má zájem koupit Smartwings, nabízí přes miliardu korun

04.11.2022 - Česká republikaSpolečnost Israir Aviation and Tourism Ltd. informovala ve středu burzu cenných papírů v Tel Avivu, že předložila konečnou nabídku na uzavření memoranda o koupi nejmenované evropské letecké společnosti (oznámení pro burzu v hebrejštině). O několik hodin později firma v dalším oznámení pro burzu v reakci na zprávy médií potvrdila, že se jedná o českou leteckou společnost Smartwings (oznámení pro burzu).

Druhé oznámení Israir Aviation and Tourism Ltd. ze středy, ve kterém společnost potvrzuje, že dříve nejmenovaným evropským leteckým dopravcem jsou Smartwings (zdroj: maya.tase.co.il, grafika: Airways.cz)

Podle Israir oznámení navazuje na dřívější dvě oznámení z července, ve kterých společnost informovala o účasti v soukromém výběrovém řízení na koupi tehdy nejmenovaného evropského dopravce.

Podle oznámení Israir nabídl současným akcionářům koupi celé letecké společnosti. Za 100 % akcií Smartwings izraelská společnost podle oznámení nabídla okolo 44 milionů eur (1,074 miliardy korun).

Israir v oznámení uvedl, že jeho nabídka není jediná, která byla podána ve výběrovém řízení na prodej českého dopravce.

Většinový podíl ve výši 51 % drží ve Smartwings drží čeští akcionáři – skupina Unimex Jiřího Šimáněho, Roman Vik a také společnost Canaria Travel. Zbylých 49 % je v rukou čínské skupiny CITIC. Hospodářské noviny (HN) dnes s odvoláním na svůj zdroj uvedly, že akcionáři jednají ve shodě. „Zájem Israiru tu je, ale je předčasné spekulovat o tom, zda se obě strany domluví,“ uvedly HN.

Témata