Israir ve své zprávě informuje o jednání o převzetí Smartwings

11.04.2023 - Asie & AustrálieIzraelská skupina Israir Group provozující dovolenkovou aerolinii Israir Airlines vede podle leteckého serveru Flightglobal „intenzivní jednání“ s vlastníky společnosti Smartwings o jejím převzetí. Jak známo izraelská firma podala vloni na podzim ve výběrovém řízení nabídku na koupi českého dopravce.

Israir Group o zájmu o českého dopravce informoval ve své poslední výroční zprávě, která byla publikována koncem března. Skupina uvádí ve zprávě, že jednání k datu vydání zprávy stále probíhají. Ze zprávy vyplývá, že jednání pokročilo, nicméně dosud nebyl podepsán žádný závazný dokument. Cílem jednání je podle výroční zprávy podepsání memoranda o porozumění, které by umožnilo jednat o finální dohodě. Podle Flightglobal Israir opakovaně uvádí, že nemusí být jediným uchazečem o Smartwings a neví, jestli neprobíhají jednání s jiným zájemcem.

Airbus A320 společnosti Israir Airlines na archivním snímku z roku 2016 na Ben Gurionovu letišti v Tel Avivu, v pozadí Boeing 737 Smartwings (foto: Rami Mizrahi/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Flightglobal uvádí, že Israir Group nabízí částku 44 milionů eur, přičemž 8 milionů eur je platba za nákup akcií, 12 milionů eur pak za částečné splacení úvěrů poskytnutých vlastníky. Dalších 24 milionů eur má posloužit jako pro splacení dalších úvěrů.

Podle Israir Group by převzetí českého dopravce přineslo firmě synergie, snížení nákladů a celkové zvýšení hodnoty skupiny. Smartwings s Israir dlouhodobě spolupracuje zejména při pronájmu svých letadel s posádkami.

Israir podle výroční zprávy v posledním finančním roce hospodařil s čistým ziskem 20,6 milionů dolarů, přičemž příjmy dosáhly necelých 358 milionů dolarů. V porovnání se ztrátou 34,6 milionů dolarů v předchozím roce se jedná o výrazné zlepšení v hospodaření.

Témata