Islandská vláda připravuje podporu Icelandair

05.05.2020 - EvropaIsland připravuje podporu pro společnost Icelandair. Islandská vláda minulý měsíc uvedla, že je připravena jednat o půjčce nebo státních garancí pro domácího dopravce. Podle islandské premiérky Katrín Jakobsdóttirové by stát mohl výměnou získat podíl v Icelandair.

Boeing 767-300ER společnosti Icelandair létající pro německou logistickou firmu DB Schenker (foto: DB Schenker)

Koncem dubna letecká společnost propustila 2000 pracovníků, což je podstatná část jejích zaměstnanců. Začátkem března přitom Icelandair zaměstnával 3400 lidí. Koncem března společnost přitom již propustila 240 zaměstnanců a zbývajícím zaměstnancům snížila plat.

Propouštění se významnou měrou dotklo létajícího personálu. O práci přišlo podle serveru Icelandreview.com 900 z 940 palubních průvodčí. Bylo propuštěno 421 pilotů a společnost si jich ponechala jen 26. Šéf aerolinie Bogi Nils Bogason doufá, že společnost bude schopna zaměstnance brzy přijmout zpět.

Letouny Icelandair létají pro DB Schenker se zdravotním materiálem na palubě (zdroj: DB Schenker/YouTube)

Výpadky v příjmech z přepravy cestujících může aerolinie alespoň částečně nahradit díky kontraktu s dceřinou společností Deutsche Bahn. Její logistická divize DB Schenker se rozhodla zřídit pravidelné nákladní lety z Mnichova do Šanghaje. Pro zajištění provozu si DB Schenker pronájmul od Icelandair tři letouny Boeing 767-300ER. Stroje určené původně pro přepravu cestujících byly vymontováním sedadel upraveny na dopravu nákladu také na hlavní palubě.

Zatím je naplánováno 45 letů do Šanghaje s tím, že bude operováno 12 letů týdně v každém směru. Podle tiskové zprávy DB Schenker se připravuje otevření dalších nákladních linek, například do Chicaga s dvěma lety týdně. Letouny létají v barvách Icelandair s doplněným nápisem DB Schenker na trupu.

Témata