Iraqi Airways končí, vláda je nechá zbankrotovat

03.06.2010 - Asie & AustrálieIrácké národní aerolinie Iraqi Airways, jedná z nejstarších leteckých společností na Blízkém východě, zastavily ve středu 26. května provoz a irácká vláda oznámila, že státní společnost nechá zbankrotovat. Důvodem je požadavek Kuvajtu na zaplacení odškodnění za deset zkonfiskovaných letadel Kuwait Airways a nahradní díly k nim během invaze Iráku do Kuvajtu v roce 1990. Kuvajtské aerolinie u zahraničních soudů zažalovaly k placení náhrady právě Iraqi Airways a požádaly o zmrazení majetku irácké letecké společnosti po celém světě.

Rozhodnutí o ukončení provozu přišlo necelý měsíc poté, co společnost 23. dubna slavnostně obnovila po více než dvaceti letech pravidelné lety z Bagdádu do Londýna s mezipřistáním ve švédském Malmö. Kuvajtská strana se po zahájení linky pokusila dosáhnout konfiskace letounu na londýnském letišti Gatwick, ten všal byl pronajat od švédské společnosti Tor Air. Kuvajťané však dosáhli zabavení pasu britskou stranou zástupci Iraqi Airways ve Velké Británii. Kvůli těmto komplikacím se let do Londýna uskutečnil jen jednou, později Iraqi Airways oznámily, že linku do Evropy nebudou nadále provozovat.

Do konce roku by měla v Iráku vzniknout nová letecká společnost, která by zbrankrotované Iraqi Airways nahradila. Ta by měla být částečně v soukromých rukách. Podle vyjáření zástupců iráckého ministerstva dopravy je dlouhý spor mezi Iraqi Airways a Kuwait Airways bankrotem irácké letecké společnosti ukončen. Podle kuvajstké vlády však bude dluh i přes bankrot Iraqi Airways nadále vymáhán, tentokrát po iráckém státu. Kuvajt se snaží obstavit majetek společnosti po celém světě. Právní zástupce Kuwait Airways označil krok irácké vlády za cynický s tím, že Irák raději zlikviduje svou leteckou společnost než by dostál svým závazkům.

Témata