Boeing dodal první Boeing 787 Iraqi Airways

23.06.2023 13:44 - Asie & AustráliePo čtrnácti letech od objednání převzala ve středu irácká národní aerolinie Iraqi Airways svůj první Boeing 787 Dreamliner. Koncem roku 2009 objednala irácká vláda pro svého dopravce deset letadel Boeing 787-8 a 787-9.

První Boeing 787 Dreamliner společnosti Iraqi Airways přistává na mezinárodním letišti v Bagdádu (foto: Iraqi Airways)

První dodaný letoun registrace YI-ATC přeletěl ve středu z továrního letiště Boeingu v Charlestonu do Bagdádu. Irácký dopravce bude nový Dreamliner provozovat v konfiguraci pro 266 cestujících ve dvou cestovních třídách.

Flotila Iraqi Airways v současnosti prochází výraznou modernizací. Koncem roku společnost převzala první Airbus A220-300, letos v březnu pak také první Boeing 737 MAX. S převzetím prvního Dreamlineru byla zahájena také modernizace dálkové flotily. V současnosti má společnost jen dvě dálková letadla – jeden Boeing 777-200LR a jeden Airbus A330-200. Dva Boeingy 747-400, se kterými dříve létala, jsou od loňského roku odstavené.

(foto: Iraqi Airways)

Ředitel Iraqi Airways Manaf Abdel-Monem uvedl, že Boeingy 787 a 737 MAX jsou klíčové pro obnovu flotily. Společnost chce totiž v budoucnu provozovat moderní a efektivní letadla.

Iraqi Airways v současnosti obsluhují zhruba padesátku destinací ze své hlavní základny v Bagdádu. Spolu se stabilizací situace v Iráku dochází k rychlému ekonomickému růstu. Jen za letošní rok by měla irácký HDP vzrůst o 7 %. Spolu s tím dochází k růstu poptávky po letech z a do Iráku, čehož chtějí Iraqi Airways využít.

Společnost je však stále na tzv. černé listině leteckých společností Evropské komise, což ji znemožňuje létat do zemí EU. Irácké úřady usilují, aby v dohledné budoucnosti byly Iraqi Airways z této listiny vymazány.

Dreamliner Iraqi Airways byl na letišti v Bagdádu přivítán vodní slavobránou (foto: Iraqi Airways)

Přivítání posádky dodávacího letu v Bagdádu (foto: Iraqi Airways)

Témata