Icelandair se vrací do Antarktidy. Na ledový kontinent bude létat z Chile.

09.11.2021 - EvropaLetecká společnost Icelandair ve spolupráci se společností Antarctic Logistics & Expedition zahájila nový projekt letů do Antarktidy. Boeing 757-200 registrace TF-FIV odstartoval 1. listopadu z islandského Keflavíku k letu do Chile. Do cíle své cesty, města Punta Arenas na jihu Chile dorazil letoun po 14 tisíc kilometrů dlouhé cestě s mezipřistáním na Bahamách následující den.

Boeing 757-200 společnosti Icelandair, který bude zajišťovat lety do Antarktidy (foto: Icelandair)

Na letišti v Punta Arenas bude mít letadlo po dobu tří měsíců svou základnu a bude odtud zajišťovat přepravu vědců a turistů do tábora Union Glacier v Antarktidě. Jedná se o jediný soukromý tábor na tomto kontinentu, který slouží ke komerčním účelům. Tábor, který provozuje společnost Antarctic Logistics & Expedition, se nachází na ledovci Union Glacier u Ellsworthova pohoří.

Posádka Icelandair a zaměstnanci Antarctic Logistics & Expedition před odletem (foto: Icelandair)

Tábor je vzdálen 2991 kilometrů od jižního pobřeží Chile a na Jižní pól je to 1138 kilometrů. Zhruba 150 kilometrů od tábora se nachází Mount Vinson, nejvyšší hora Antarktidy vysoká 4892 metrů. V blízkosti tábora se nachází na ledovci dráha Union Glacier Blue-Ice Runway, na které mohou přistávat i velká dopravní letadla. Jediným přijatelným způsobem, jak se dostat do tábora je letecká přeprava.

Seznam letů uveřejněný na webu Antarctic Logistics & Expeditions (zdroj: antarctic-logistics.com)

Chilské mise pro lety do Antarktidy se zúčastní tři týmy posádek Icelandair. Každá bude sloužit po dobu čtyř týdnů v Punta Arenas. Jeden tým je tvořen třemi piloty, čtyřmi palubními průvodčími a dvěma mechaniky.

Icelandair začátkem letošního roku vypravil pro pracovníky Norského polárního institutu speciální let do Antarktidy. Letoun Boeing 767-300ER zamířil k norské polární stanici Troll v zemi královny Maud, jde přistál na dráze vyznačené na ledu. Pro lepší brzdění letounu byly na ledu rolbou vytvořeny malé drážky, aby se zvýšilo tření.

(foto: Icelandair)

Témata