Icelandair bude létat na Faerské ostrovy

11.06.2023 14:14 - USA & KanadaLetecká společnost Icelandair oznámila, že v příštím roce rozšíří svou síť o novou linku na Faerské ostrovy. Lety z letiště Keflavik do Vágaru budou zatím provozovány jako sezónní v období od května do října 2024. V tomto období bude linka létána pětkrát až šestkrát týdně. Na linku bude společnost nasazovat vrtulové letouny De Havilland Canada Dash 8-Q400.

Icelandair - De Havilland Canada Dash 8-Q400 (foto: Mitchul Hope/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Současně Icelandair oznámil, že rozšíří spolupráci s Atlantic Airways, které jsou leteckým dopravcem Faerských ostrovů. Rozšíření spolupráce je zajímavé vzhledem k tomu, že Atlantic Airways nedávno oznámily zahájení pravidelných letů do Spojených států. Od srpna má tato společnost létat se svým Airbusem A320neo na letiště Stewart nedaleko New Yorku. Obě společnosti vidí ve spolupráci nové příležitosti, jak rozšířit spojení mezi Faerskými ostrovy a Severní Amerikou a Evropou.

Icelandair naposledy provozoval pravidelnou linku na Faerské ostrovy v roce 1996. Tehdy byla linka provozována z letiště Reykjavik, přičemž některé lety pokračovaly do skotského Glasgow.

Klaksvík, druhé největší město na Faerských ostrovech (foto: Vinding/Pixabay)

Faerské ostrovy leží mezi Skotskem, Norskem a Islandem. Souostroví sestává z celkem osmnácti ostrovů sopečného původu. Na ostrovech, které jsou autonomním územím Dánska, žije 53 tisíc obyvatel. Jediným komerčním letiště je Vágar nedaleko správního střediska ostrovů Torshavn.

Ostrovy, mají jediné letiště pro komerční leteckou dopravu, a to letiště Vágar, které disponuje jednou 1800 metrů dlouhou dráhou. Vedle domácích Atlantic Airways v současnosti pravidelně létají na toto letiště společnosti Scandinavian Airlines a Widerøe.

Témata