Iberia zveřejnila podrobnosti k nasazení A321XLR do provozu

25.05.2024 21:20 - EvropaPřed dvěma týdny jsme přinesli zprávu, že Iberia se má stát vůbec prvním dopravcem, který nasadí letadlo Airbus A321XLR do komerčního provozu. Nyní španělská národní letecká společnost zveřejnila další podrobnosti.

Očekává se, že Iberia obdrží první A321XLR od Airbusu koncem léta. Poté bude letadlo létat na cvičných letech, aby se s ním seznámily posádky. Na dálkové lety bude A321XLR uveden začátkem zimního letového řádu. Iberia jej od konce října nasadí pravděpodobně na linky z Madridu do Bostonu a Washingtonu. Společnost uvedla v tiskové zprávě, že A321XLR chce využít především na linkách na americký kontinent.

Airbus A321XLR v barvách španělské společnosti Iberia na počítačové vizualizaci (foto: Airbus)

Iberia bude Airbusy A321XLR provozovat v konfiguraci pro 182 cestujících. V přední části bude čtrnáct míst Business Class s plně polohovatelnými sedadly lie flat, přičemž všechna budou mít přímý vstup z uličky. Za nimi bude následovat 168 sedadel ekonomické třídy. Na všech sedadlech budou k dispozici obrazovky zábavního systému, ke kterému si bude možné přes bluetooth připojit vlastní sluchátka. Na všech sedadlech budou k dispozici rovněž porty pro dobíjení mobilních zařízení. Všechna letadla A321XLR společnosti Iberia budou také vybavena připojením k internetu.

Původně se očekávalo, že prvním provozovatelem letadel Airbus A321XLR se stane Aer Lingus. Kvůli mzdovým sporům v irské aerolinii se však mateřský koncern IAG rozhodl dodávku prvního letadla přesměrovat ke společnosti Iberia.

Airbus představil verzi A321XLR poprvé v roce 2019 na pařížském aerosalonu. Nový model hned upoutal zájem leteckých společností díky svému doletu a příznivým provozním nákladům přepočteným na jedno sedadlo. Dolet letadla má být díky další přídavné nádrži až 8700 kilometrů, což je oproti verzi A321LR o 1300 kilometrů více.

Témata