Iberia začne létat z Madridu do Kataru

26.07.2023 09:24 - EvropaVe včerejší tiskové zprávě letecká společnost Iberia oznamuje, že od 11. prosince začne denně létat ze své základny na letišti Adolfa Suaréze v Madridu do hlavního města Kataru, na letiště v Dauhá (anglicky Doha). To je zase sídlem letecké společnosti Qatar Airways, aliančního partnera Iberie a British Airways spojených v koncernu IAG - International Consolidated Airlines Group.

Airbus A330 společnosti Iberia, červen 2017 (foto: Bene Riobó/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

A právě k větší spolupráci a propojenosti sítí Iberie a Qatar Airways v rámci Oneworld aliance má nové spojení přispět. Ještě v červenci začala Iberia svým zákazníkům nabízet přestupy v Dauhá na lety Qatar Airways dále směrem do Asie, Afriky či Austrálie. To je možné díky dvěma letům denně společnosti Qatar Airways mezi Madridem a Dauhá, které již dnes existují s ranním a odpoledním odletem z Madridu. Od prosince tak ranní lety převezme Iberia a bude je provozovat Airbusem A330-200 se 288 sedačkami. Qatar plánuje odpolední lety provozovat letadly A350-900. V soboty a neděle pak bude Qatar Airways provozovat Boeingy 787-8 ještě lety s nočním odletem z Madridu. Tím se nejen zvětší sedačková kapacita mezi oběma uzly Oneworld, ale zejména se znásobí kombinační možnosti přestupu v Dauhá.

Současně ovšem pro Iberii zůstává hlavním partnerem sesterská British Airways a feedování její hlavní základny v Londýně-Heathrow a základny na Gatwicku. Mezi Madridem a Londýnem tak provozují obě společnosti letecký most čítající až patnáct letů denně. Také mezi Katarem a Londýnem vládne čilý ruch až devíti letů denně. Společnosti Qatar Airways (s flotilou 237 letadel), British Airways (flotila 257 letadel) a Iberia (flotila 82 letadel) se tak snaží co nejvíce vzájemně propojit své přestupní uzly.

Témata