Iberia ruší stovky letů kvůli stávce

05.01.2024 09:00 - EvropaV důsledku několikadenní stávky pozemního personálu, která začíná i přes včerejší jednání dnes v pátek 5.ledna, musela španělská letecká společnost Iberia zrušit téměř 450 letů. Stávka pozemního personálu má trvat do 8.ledna a postihnout více než 45 600 cestujících, informovala ve čtvrtek večer španělská státní televize RTVE. I přesto, že se stávka koná v náročnou dobu návratu z vánočních prázdnin, podařilo se Iberii již nalézt pro 90 procent cestujících alternativní způsob dopravy.

Za příčinou stávky je fakt, že společnost Iberia Airport Services, která je zodpovědná za odbavování letadel ztratila v zářijovém výběrovém řízení smlouvy na odbavování letadel na mnoha důležitých španělských letištích ve prospěch konkurence. Důvodem stávky je obava odborů, že přibližně 7000 zaměstnanců buď přijde o práci nebo budou muset pracovat u konkurence za horších pracovních podmínek. Odbory proto požadují aby Iberia Airport Servies alespoň převzala odbavování všech letadel letecekých společností spadajících pod mateřskou IAG. Iberia zatím tento krok odmítá. I přes intenzivní včerejší jednání na poslední chvíli však obě strany nedokázaly nalézt shodu.

Airbusy společnosti Iberia na letišti v Madridu, říjen 2010 (autor: Ricardo Ricote Rodríguez, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata