Iberia oslavila 75 let od zahájení letů do Latinské Ameriky

26.09.2021 - EvropaŠpanělská letecká společnost Iberia tento týden oslavila 75. výročí otevření první linky do Latinské Ameriky. 22. září 1946 uskutečnil letoun Douglas DC-4 inaugurační let na lince z Madridu do Buenos Aires s mezipřistáními ve Villa Cisneros v tehdejší Španělské Sahaře (dnes Dachla v Západní Sahaře), v Natalu a Rio de Janeiru v Brazílii a v Montevideu v Uruguayi. Cesta v jednom směru včetně zastávek trvala 36 hodin.

Snímek, který Iberia uveřejnila u příležitosti 75. výročí zahájení letů do Latinské Ameriky (foto: Iberia)

Od tohoto data Iberia své pravidelné lety do Latinské Ameriky nikdy nepřerušila, ani v době nynější pandemie koronaviru. V roce 1957 pak Iberia nasadila na své linky do Latinské Ameriky rychlejší a pohodlnější Lockheed Super Constellation s kapacitou 74 sedadel. V 60. letech pak létala tyto spoje s Douglasy DC-8. V 70. letech se pak na těchto linkách španělského dopravce objevily letouny McDonnell Douglas DC-10 a Boeing 747, které znamenaly další krok kupředu z hlediska pohodlí pro cestující.

Letoun Douglas DC-4 španělské letecké společnosti Iberia (foto: Iberia)

V současnosti je Latinská Amerika pro španělskou Iberii vzhledem k historickým vazbám nejdůležitějším zámořským trhem. Madrid je důležitým evropským uzlem pro lety do Střední a Jižní Ameriky. Společnost nyní nasazuje na své spoje do této části světa pouze dvoumotorové Airbusy A330 a A350.

(foto: Iberia)

(foto: Iberia)

U příležitosti 75. výročí byla otevřena tento týden výstava fotografií v Casa de América v Madridu, která zachycuje historii letů Iberia do Latinské Ameriky. Rovněž zde měl premiéru dokumentární film Volando, který bude přihlášen do filmové soutěže iberoamerických filmů Platino Awards.

Přestože Iberia musela v době pandemie covid-19 výrazně omezit provoz na linkách do Latinské Ameriky, nyní s rostoucí proočkovaností své lety postupně obnovuje. V zimní sezóně bude španělský dopravce vypravovat 200 letů týdně do 17 cílů v 15 zemích Latinské Ameriky. Navýšení kapacity se týká zejména Mexika, Kolumbie a Dominikánské republiky.

Krátke video Iberia k 75. výročí letů do Latinské Ameriky (zdroj: Iberia/YouTube)

Témata