IAG reportuje výrazný nárůst zisku

27.10.2023 13:00 - EvropaSkupina International Airlines Group (IAG) dosáhla za období do třetího kvartálu lepších výsledků, než letečtí odborníci v průměru očekávali. Poptávka byla zejména po trasách v oblasti severního a jižního Atlantiku a po destinacích v Evropě, zejména od soukromých osob. Tržby skupiny vzrostly meziročně o 18 % na dobrých 8,6 miliardy eur, oznámila dnes v Londýně IAG. Provozní zisk rostl dokonce ještě výrazněji - o téměř 44 % na 1,7 miliardy eur před odpisy a zdaněním. Na úrovni čistého zisku se jedná o 1,2 miliady eur. Loni za stejné období to byl necelých 853 miliónů euro.

"Tyto dobré výsledky našeho hospodaření nám umožňují investovat do našeho podnikání a snížit významnou část našeho dluhu," uvedl podle prohlášení generální ředitel skupiny Luis Gallego. Těchto dobrých výsledků skupina dosáhla na pozadí hned několika závažných problémů jako jsou drahé pohonné hmoty nebo selhání systémů řízení letového provozu ve Velké Británii, které na konci srpna vedlo k celé řadě zpoždění a zrušených letů. Nebýt těchto problémů mohl být zisk skupiny ještě vyšší.

Skupina IAG ovládá letecké společnosti jako jsou British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling. Pro celý letošní rok je však manažer skupiny poněkud opatrnější. Podle něj například celková kapacita sedadel leteckých společností skupiny by měla v letošním roce stále dosahovat zhruba 96 % úrovní předcovidového roku 2019.

Boeing 787-9 Dreamliner společnosti British Airways na letišti v Heathrow, duben 2018 (autor: John Taggart, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata