Hospodářské noviny: ČSA chtějí propustit všechny zaměstnance

24.02.2021 - Česká republikaSpolečnost České aerolinie odeslala úřadu práce oznámení, že se chystá propustit až úplně všechny zaměstnance. V úterý pozdě večer o tom informoval zpravodajský server Hospodářských novin. Podle serveru by se tak propouštění mohlo dotknout až všech 430 zaměstnanců. Oznámení přišlo jen několik dnů před koncem mimořádného moratoria, které chrání společnost před věřiteli.

“Mohu potvrdit, že nám bylo doručeno oznámení o hromadném propouštění,” uvedla pro Hospodářské noviny Tereza Löffelmanová, předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL). Podle Löffelmanové zaměstnanci neznají plán, jak společnost chce přežít příští týdny.

České aerolinie (ČSA) jsou od roku 2018 součástí skupiny Smartwings. Letecká společnost Smartwings požádala spolu s ČSA kvůli dopadům pandemie koronaviru o vyhlášení mimořádného moratora koncem srpna. Moratorium by mělo skončit tuto sobotu.

Česká vláda na rozdíl od jiných států neposkytla svým leteckým společnostem žádnou speciální podporu vyjma obecných programů na podporu zaměstnanosti.

Podle Hospodářských novin jsou Smartwings ve výrazně lepší pozici než ČSA. Společnost před nedávnem uzavřela rámcové smlouvy s cestovními kancelářemi o přepravě klientů, vyjednala slevy od leasingových firem a chce čerpat peníze od bank v rámci programu Covid Plus. Naopak ČSA podle serveru půjčku se státní garancí získat nemohou. “Jednou z cest, které se v posledních dnech rýsují, je záchrana Smartwings zaměřujících se hlavně na přepravu cestujících do dovolenkových destinací. A poslání ČSA do insolvence,” uvedly Hospodářské noviny.

Témata