Holandsko zavádí karanténu i pro naočkované cestující z USA. KLM reaguje redukcí letů.

04.09.2021 - EvropaV pátek oznámila vláda Nizozemska, že USA budou přidány z důvodu velkého množství nových případů koronaviru na seznam států s velmi vysokým rizikem nákazy Covid-19. Podle nových pravidel se tak cestující z USA do Holandska, kteří nespadají do kategorie výjimek definovaných EU, musí prokázat před vstupem dokladem o naočkování. Navíc musí od 4. září 2021 po příletu do desetidenní karantény, kterou může po pěti dnech zkrátit negativní výsledek PCR testu. A to bez ohledu na fakt, že byli očkováni. Nizoemí argumentuje, že i naočkovaní mohou bezpříznakově šířit virus a toto opatření vidí jako nutné, aby se země vyhnula hrozbě případného dalšího lockdownu. Současně holandští politici apelují i na ostatní země EU, zejména na vlády Belgie, Francie a Itálie, aby rovněž zpřísnily podmínky příjezdu z USA. Poznamenejme, že občané USA mohou cestovat do Evropy i za turistikou, opačně to však stále ještě možné není.

Podle serveru Worldometers.com bylo v USA zjištěno jen za pátek 182 593 případů nově nákažených. Tamní statistici registrují v průběhu srpna nejen strmý nárůst nových případů, ale zejména i strmý růst případů, které skončily úmrtím. Přesto USA vykazují v současnosti zhruba jen 61% naočkovanost jednou dávkou vakcíny, počet lidí s úplným očkováním je okolo 53 %. Vše vztaženo k celkové populaci. Ve věkové skupině 18+ je naočkovaných již 75% a 64%. Tam, kde jsou nejvyšší procenta nenaočkovaných se virus šíří nejrychleji. Momentálně je nejhorší situace na jihovýchodě USA - v Jižní Karolíně, Tenneesee a na Floridě.

Airbus A330-200 společnosti KLM na letišti v Las Vegas, květen 2009 (foto: Eddie Maloney, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Společnost KLM tak předpokládá ochlazení zájmu o lety mezi Amsterdamem a USA. KLM se tak rozhodly přes zimní sezónu neprovozovat přímé lety z Amsterdamu do Orlanda, Miami a Las Vegas, jak původně společnost plánovala. Ovšem její zákazníci se mohou do těchto destinací dostat s přestupem v Atlantě nebo New Yorku, hlavních hubech aliančního partnera, americké společnosti Delta Air Lines.

Tyto události tak mohou být pro ostatní letecké společnosti a cestující varováním, že politická rozhodnutí o zavedení překážek volného cestování z důvodů omezení šíření koronaviru dosud neřekly poslední slovo. Letecké společnosti tak mohou po relativně úspěšné letní sezóně očekávat spíše návrat hubených zimních měsíců.

Témata