Expanze Air Austral. Společnost otevře první linku do Evropy.

02.10.2002 - AfrikaAir Austral, regionální aerolinie z ostrova Reunion, chtějí v červnu příštího roku zahájit pravidelné dálkové lety do Evropy. Ostrov Reunion, který leží v Indickém oceánu východně od Madagaskaru, je francouzským zámořským departmentem, tedy francouzským exteritoriálním územím. Není proto náhodou, že prvním cílem v Evropě se má stát právě Paříž.

Air Austral se od svého založení v roce 1975 věnovaly regionální dopravě. Síť linek směřuje do okolních destinací v Indickém oceánu a jižní Africe. Tomu odpovídá i dosavadní flotila letadel skládající se z dvou strojů ATR 72-500, dvou Boeingů 737-300 a jednoho Boeingu 737-500. Nyní bude nutné doplnit letadlový park o dálkový letoun. Podle týdeníku Flight Magazine se společnost rozhoduje mezi typy Airbus A330, Airbus A340 a Boeing 767, přičemž by měly být pronajaty nebo zakoupeny dva dálkové stroje. Okolnosti nasvědčují tomu, že vybrán bude některý z Airbusů.


Boeing 737-300 (F-ODZY) létá v novém atraktivním vzhledu (foto: Air Austral)

Linka do Paříže je již dnes nejfrekventovanějším spojem z letiště Gillot u hlavního města Reunionu Saint Denis. Na této trase dominují francouzské letecké společnosti Air France a Air Liberte AOM, které linku létají v code-sharingu. Obě společnosti provozují dohromady tři spoje denně, převážně stroji Airbus A340. Třetí společností je francouzský Corsair, jehož letadla (A340, B747) létají do Paříže jednou denně. I přes velkou konkurenci chtějí Air Austral získat 17 % podíl na této trase. Nová dálková linka má být provozována v úzké kooperaci s Air France, jež vlastní 36 % podíl v Air Austral. Koncem příštího roku hodlají Air Austral zahájit lety do Paříže taky z Dzaoudzi na ostrově Mayotte, který nemá žádné přímé spojení s Evropou. Ostrov Mayotte, který je rovněž francouzským územím (se zvláštním statutem), zaznamenává v posledních letech rychlý ekonomický rozvoj zejména díky investorům z Jihoafrické republiky.

Díky intenzivnímu cestovnímu ruchu (Reunion zaznamenává téměř 300 tisíc návštěvníků ročně) má oznámená expanze Air Austral velké šance na úspěch.

Témata