Evropský "black-list" se stále více rozrůstá

29.06.2007 - EvropaNedávno vzniklá černá listina leteckých společností, která vznikla na popud Evropské komise, se stále více rozrůstá. Evropské úřady tak relativně nekompromisně postupují proti leteckým společnostem, které nesplňují evropské standardy bezpečnosti leteckého provozu. Naposledy se na tuto listinu dostala většina flotily PIA - Pakistan International Airlines. Ty tak mohou do unie létat pouze se svými novými letouny Boeing 777.

Nyní se EU chystá zakázat na svém území všechny letecké dopravce z Indonésie včetně národních aerolinií Garuda Indonesia. Ty však žádné přímé spojení do Evropy v současnosti neprovozují. Nedojde tedy k rušení linek, ale zákaz by mohl mít negativní vliv na turistický ruch v Indonésii, jelikož mnoho turistů používání tamní aerolinie k přesunům v rámci regionu. Pokud přitom evropská cestovní kancelář bude prodávat letenku na indonézského dopravce, má povinnost zákazníka informovat o jeho přítomnosti na černé listině.

Zástupci Evropské unie prohlašují, že k této situace došlo především vinou druhé strany, která ignorovala všechna předešlá varování a odmítla v této záležitosti spolupracovat. Když přeci jenom došlo k jednáním, zástupci indonézské strany prý nebyli schopni ani říci kolik letadel vlastně v zemi létá. Indonésie si přitom sama situaci uvědomuje a hodlá ji řešit. Zákaz je podle ní i tak zbytečný a doufá, že EU své rozhodnutí co nejdříve změní.

Na listině se také co nejdříve objeví i TAAG Angola Airlines. O jejich zařazení přitom bylo rozhodnuto ještě dříve než došlo k nehodě letadla Boeing 737-200, při které včera zahynulo pět lidí. TAAG Angola Airlines přitom nedávno převzaly několik nových letadel, se kterými paradoxně chtěly rozšířit spojení do Frankfurtu a otevřít linku do Londýna. Na černé listině bude také ukrajinský nákladní dopravce Volare Aviation Enterprise.

Kromě výše uvedeného navíc Rusko zakáže nebo omezí provoz několika svých aerolinií na území EU. Toto rozhodnutí bylo přijato vzhledem k nátlaku ze strany EU. Úplný zákaz letů se bude týkat čtyř dopravců. Podobná situace je dokonce i v Bulharsku, která je od letošního roku součástí EU. Tamní úřady odejmuly licenci šesti menším nákladním dopravcům.

Témata