EU aktualizovala černou listinu leteckých dopravců

04.04.2012 - EvropaEvropská komise včera přijala v pořadí již 19. aktualizaci tzv. černé listiny, tj. seznamu leteckých dopravců, které mají z bezpečnostních důvodů zákazáno létat do zemí Evropské unie. Kvůli obavám o bezpečnost byla na seznam přidána venezuelská letecká společnost Conviasa. Podle prohlášení Evropské komise za těmito obavami stojí nehody a výsledky prohlídek letadel Conviasa na letištích v EU. Přezkoumána byla rovněž bezpečnost letů u dalších dvou venezuelských leteckých společností, u Estellar Latinoamerica a Aerotuy, se závěrem, že v této fázi není potřebné přijímat další opatření.

Na základě konzultací s evropskými insitucemi se libyjské úřady se rozhodly přijmout přísná opatření vztahující se na všechny letecké dopravce, kteří získali potřebná povolení v Libyi. Tyto společnosti nesmí s okamžitou platností létat do zemí EU minimálně do 22. listopadu 2012. Vzhledem ke konstruktivnímu přístupu libyjských úřadů se Evropská komise rozhodla nezařazovat libyjské dopravce na seznam.

Komise dále aktualizovala seznam dopravců u států, které na něj byly zapsány dříve. Jedná se o Demokratickou republiku Kongo, Rovníkovou Guineu, Indonésii, Mauretánii a Filipíny. Komise na seznam zapsala nově vzniklé letecké společnosti, naopak vyškrtla zaniklé dopravce. Dále na seznam byly nově zapsány dopravci z dalších států: Blue Wing Airlines ze Surinamu, Meridian Airways z Ghany, Rollins Air z Hondurasu, Silverback Cargo Freighters ze Rwandy.

Aktuální verze seznamu aerolinií, které mají zakázaný provoz v rámci EU

Témata