EU opět zablokovala pokus Ryanairu o převzetí Aer Lingus

01.03.2013 - EvropaEvropská komise ve středu podruhé zamítla pokus společnosti Ryanair o převzetí domácího konkurenta Aer Lingus. Podle komise by spojení dvou irských leteckých dopravců poškodilo cestující. Ryanair by po převzetí měl monopolní nebo dominantní postavení na 46 linkách. Vzhledem k tomu, že si v současnosti obě aerolinie konkurují, vedlo by převzetí pravděpodobně ke zvýšení cen letenek. Podle prohlášení Evropské komise byly vzaty v úvahu i změny tržních podmínek, například tržní podíl Aer Lingus a Ryanair na krátkých linkách z Dublinu vzrostl z 80 procent v roce 2007 na 87 procent v roce 2012. Ryanair přitom nabídl v průběhu projednávání návrhu výrazné ústupky. Jednalo se zejména o nabídku převodu 43 linek z Aer Lingus na pobočku britské nízkonákladové aerolinie FlyBe a dále postoupení slotů Aer Lingus na londýnských letištích ve prospěch společnosti IAG, jejíž součástí jsou British Airways. Podle Ryanair by to znamenalo vzdání se poloviny byznysu Aer Lingus na krátkých linkách.

Aer Lingus - mapa linek
Evropské destinace společnosti Aer Lingus. Cíle obsluhované z Dublinu jsou vyznačeny zeleným bodem (zdroj: CARA Magazine)

Včerejší rozhodnutí je v pořadí druhým zamítnutím pokusu Ryanair o převzetí Aer Lingus ze strany Evropské komise. Poprvé byla snaha Ryanairu o nepřátelské převzetí zamítnuta v roce 2007. Evropská komise tehdy rovněž argumentovala ve svém rozhodnutí narušením konkurence na linkách z Dublinu. Ryanair mezi ústupky nabídnul odprodej slotů na Heathrow (více zde). V loňském roce učinil Ryanair další pokus převzetí Aer Lingus, když přišel s nabídkou odkupu akcií, která převyšovala o 38 procent aktuální cenu (více zde). Vzhledem k nezájmu ostatních akcionářů Ryanair později nabídku stáhnul.

Ryanair - mapa linek - Dublin
Mapa linek operovaných z Dublinu společností Ryanair (zdroj: Ryanair.com)

Evropská komise od roku 2004 prověřovala 15 případů spojení aerolinií či leteckých aliancí a jen tři návrhy zamítla. Dva zamítnuté případy jsou pokusy Ryanairu převzít Aer Lingus, třetí případ je pak plán řecké Aegean Airlines na převzetí Olympic Air (více zde). Ryanair aktuální rozhodnutí Evropské komise kritizoval s tím, že se jedná o politické rozhodnutí, přičemž argumentoval předchozími případy, které komise schválila. Ryanair v tiskovém prohlášení uvedl, že pověřil své právní zástupce, aby připravily odvolání proti údajně nespravedlivému rozhodnutí.

Štítky