Etihad Airways reaktivoval první Airbus A380, letoun přeletěl do Abú Dhabí

13.03.2023 - Asie & AustrálieBlízkovýchodní Etihad Airways jsou dalším leteckým dopravcem, který se rozhodl vrátit zpět do provozu Airbusy A380. Společnost aktivovala z hibernace na francouzském letišti Tarbes první letoun registrace A6-APG a minulý čtvrtek s ním přeletěla do Abú Dhabí, kde má svou hlavní základnu. Zde se má A380 připravovat na svůj návrat na komerční lety s cestujícími.

Etihad Airways provozoval do vypuknutí pandemie Covid-19 celkem deset letadel Airbus A380. Krátce po celosvětovém rozšíření koronaviru se management rozhodl všechny A380 v dubnu 2020 uzemnit. O rok později pak společnost pět A380 přeletěla do francouzského Tarbes a dalších pět do španělského Teruelu, kde letadla byla dlouhodobě zaparkována. Tehdejší šéf společnosti Tony Douglas tehdy nepředpokládal, že by se A380 ještě někdy vrátily na linky Etihad Airways.

Nový výkonný ředitel společnosti Antonoaldo Neves se rozhodl Airbusy A380 na pravidelné linky. Vloni v prosinci společnost oznámila, že kvůli vysoké poptávce znovu aktivuje čtyři letadla A380 a nasadí je na pravidelnou linku z Abú Dhabí na londýnské letiště Heathrow. Důvodem je vysoká poptávka po letech zejména ve vyšších třídách.

Na palubě letadel Airbus A380 společnosti Etihad Airways je k dispozici luxusní třída The Residence. Jedná se o oddělenou kajutu v přední části letadla o velikosti 12 m2 se třemi místnostmi, vedle prostoru s luxusními místy k sezení zahrnuje samostatnou ložnici s postelí a koupelnu s toaletou. Pro své potřeby mají cestující v The Residence k dispozici vlastního komorníka.

Nejvyšší třída Etihad Airways, The Residence, je k dispozici pouze v letounech Airbus A380 (foto: Etihad Airways)

Letouny Airbus A380 Etihad Airways mají konfiguraci pro 498 cestujících. Vedle dvou míst v The Residence je dále k dispozici devět sedadel v kabinkách First Class, 70 v business třídě a dalších 417 míst v ekonomické třídě. V rámci ekonomické třídy má 70 sedadel větší rozestup až 36 palců. Cestujícím First Class a byznys třídy je k dispozici The Lobby, bar s obsluhou a menší salonek, kde mohou posedět.

S opětovným nasazením A380 na lety do Londýna dojde k uvolnění nyní užívaných letadel na této lince, které společnost bude moci využít pro zavedení nových destinací nebo navýšení počtu letů na stávajících linkách.

Etihad Airways - Airbus A380 (foto: Etihad Airways)

Témata