Etihad Airways vrátí do provozu Airbusy A380, budou létat do Londýna

12.12.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Etihad Airways oznámila, že v letní sezóně 2023 vrátí do provozu své Airbusy A380. Národní letecký dopravce Spojených arabských emirátů plánuje opět provozovat čtyři letouny A380. Ve své tiskové zprávě uvedl, že rozhodnutí následuje po prudkém nárůstu poptávky v celé síti společnosti a přání cestujících vrátit zpět do provozu tato letadla. Společnost plánuje A380 nasadit na své pravidelné lety z Abú Dhabí na londýnské letiště Heathrow. Airbusy A380 umožní se stávajícími sloty navýšit kapacity v prémiových třídách.

Etihad Airways - Airbus A380 (foto: Etihad Airways)

Zároveň dojde k uvolnění nyní užívaných letadel pro lety do Londýna pro zvýšení frekvencí na jiných linkách a zavedení nových destinací. Etihad Airways v současnosti nasazují na linku na Heathrow letouny typů Airbus A350-1000, Boeing 787-10 a Boeing 777-300ER. Společnost vypravuje na lince každý den čtyři rotace.

„Znovuzavedení A380 představuje další zvýšení kapacity Etihad na klíčovém trhu ve Velké Británii, což bude mít následný efekt pro širší oblast zemí Perského zálivu a indický subkontinent, který přivede do Abú Dhabí více návštěvníků,“ uvedl Mohammed Ali Al Shorafa, předseda Etihad Aviation Group. Podle Antonoalda Nevese, výkonného ředitele Etihad Airways, nastal nyní správný čas vrátit část A380 do provozu. Díky vysoké poptávce budou podle něj tato letadla opět rentabilní.

Etihad Airways uvedly, že nyní jsou letouny Airbus A380 reaktivovány a připravovány na návrat do provozu. Proces zahrnuje nábor a školení zaměstnanců od techniků přes palubní personál až po piloty.

Nejvyšší třída Etihad Airways, The Residence, je k dispozici pouze v letounech Airbus A380 (foto: Etihad Airways)

Na palubě A380 Etihad Airways je k dispozici luxusní třída The Residence. Jedná se o oddělenou kajutu v přední části letadla o velikosti 12 m2 se třemi místnostmi, vedle prostoru s luxusními místy k sezení zahrnuje samostatnou ložnici s postelí a koupelnu s toaletou. Pro své potřeby mají cestující v The Residence k dispozici vlastního komorníka.

Letouny Airbus A380 Etihad Airways mají konfiguraci pro 498 cestujících. Vedle dvou míst v The Residence je dále k dispozici devět sedadel v kabinkách First Class, 70 v business třídě a dalších 417 míst v ekonomické třídě. V rámci ekonomické třídy má 70 sedadel větší rozestup až 36 palců. Cestujícím First Class a business třídy je k dispozici The Lobby, bar s obsluhou a menší salonek, kde mohou posedět.

Etihad Airways - Airbus A380 (foto: Olivier Cabaret/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Témata