Emirates představily speciální livery k 50. výročí Spojených arabských emirátů

19.08.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Emirates představila v pondělí zvláštní livery u příležitosti 50. výročí vzniku Spojených arabských emirátů (SAE). Nové speciální livery k tzv. zlatému jubileu země bylo představeno na letounu Airbus A380.

Airbus A380 v novém livery k 50. výročí založení Spojených arabských emirátů (foto: Emirates)

Na trupu letounu je výrazná číslice 50, která je doplněna nápisem „United Arab Emirates“ na levé straně letadla, na pravé straně je pak nápis v arabštině. Napis a číslice jsou vyvedeny ve zlaté barvě odkazujíc tak na označení výročí. Pro nápis byl využit font, který Emirates využívají ve svém logu. Společnost Emirates uvedla, že speciální livery ukazuje sílu a odolnost leteckého průmyslu Spojených arabských emirátu, jež dosahuje světové úrovně.

„Letouny s motivem zlatého jubilea jsou inspirovány vizí, odhodláním a vášní otců zakladatelů Spojených arabských emirátů a neuvěřitelnou padesátiletou cestou, od té doby, kdy začali formovat národ, který zaujal svět - od jeho rychlého pokroku, kdy se země stala jednou z nejvíce propojených na světě, až po to, že jako jeden z mála národů vypustil kosmickou misi,“ uvedl šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, šéf Emirates Group.

(foto: Emirates)

Prvním letounem s livery k 50. výročí SAE se stal Airbus A380 registrace A6-AVG. První let v novém livery směřoval začátkem tohoto týdne z Dubaje do Frankfurtu. V průběhu příštího měsíce budou speciálním livery opatřeny další letouny Emirates. Zvláštním vzhledem budou opatřeny v Aircraft Appearance Centre, které je součástí Emirates Engineering.

50. výročí založení Spojených arabských emirátů připadá na začátek prosince, nicméně zlaté jubileum je připomínáno již od dubna. 2. prosince 1971 šest emirátů vytvořilo federaci, která byla vyhlášena v Dubaji. V lednu 1972 se ještě k novému státu připojil sedmý emirát Rás al-Chajma. K federaci se rozhodly nepřipojit Katar a Bahrajn a zvolily samostatnost. Do té doby byly jednotlivé emiráty na základě smluv Velké Británie s místnímu emíry britskými protektoráty. Místní vládci souhlasili s omezeními v zahraniční politice a obchodu, výměnou za to se Velká Británie zavázala poskytovat vojenskou ochranu emirátů.

Témata