Emirates po sestřelení MH17 nebudou létat nad Irákem

30.07.2014 - Asie & AustrálieLetecká společnost Emirates nebude se svými letadly létat nad územím Iráku. Oznámil to šéf společnosti Sir Tim Clark. Důvodem jsou obavy z možného raketového útoku a sestřelení letadla islámskými bojovníky. Objevily se totiž zprávy, že by militanti z ISIS mohli disponovat střelami země-vzduch schopné zasáhnout dopravní letadla ve výškách nad 30000 stop.

Rozhodnutí vedení Emirates přichází dva týdny po tragickém sestřelení Boeingu 777 Malaysia Airlines na letu MH17 nad východní Ukrajinou. Podle Emirates se jedná o preventivní opatření.

Vzhledem k potřebnému plánování se Emirates začnou zcela vyhýbat území Iráku do deseti dnů. V současnosti společnost zvažuje náhradní trasu na evropský kontinent přes Saúdskou Arábii, Rudé moře a dále přes Egypt. Změna trasy by měla prodloužit lety zhruba o 45 minut.

Podle Clarka sestřelení letounu Malaysia Airlines přinutilo letecké společnost změnit přístup s tím, že musí začít konat sami. Clark po sestřelení letadla Boeingu 777 na Ukrajinou vystoupil s požadavkem mezinárodní konference ohledně bezpečnosti letů.

Témata