El Al je v hluboké krizi, požaduje po státu kompenzaci 100 milionů dolarů

26.09.2021 - Asie & AustrálieIzraelská aerolinie El Al žádá stát o okamžité odškodnění ve výši 100 milionů dolarů za jeho rozhodnutí, které omezily činnost společnosti. Podle izraelských médii šéf El Al Avigal Soreq odeslal minulý týden ministerstvu financí dopis s tímto požadavkem.

Podle Soreqa se aerolinie nachází v nejhlubší krizi ve své historii a byla nucena přijmout drastická opatření, aby přežila. Jedná se především o propuštění dvou tisíc lidí, což je třetina všech zaměstnanců. Podle El Al se krize společnosti dále prohlubuje v důsledku vládních opatření zavedených v průběhu letní sezóny v reakci na nové varianty koronaviru.

El Al Israel Airlines - Boeing 787 Dreamliner (foto: Davidi Vardi Pikiwiki Israel/Wikimedia Commons - CC BY 2.5)

Oživení letecké dopravy v Izraeli tak zůstalo za očekáváním a v porovnání s Evropou bylo značně menší. El Al rovněž upozornil na to, že zahraniční společnosti létající do Izraele obdržely od svých vlád finanční podporu, což společnost znevýhodňuje v konkurenčním boji.

Ministerstvo financí začátkem září nabídlo společnosti podporu ve výši 50 milionů dolarů, pokud podnikne „nezbytné kroky“ ke zlepšení své finanční situace. Především ministerstvo požadovalo prodej části flotily a věrnostního programu. Další podmínkou státu bylo, že k záchraně společnosti přispějí i její akcionáři.

Stát by pomoc poskytl vydáním konvertibilních dluhopisů. El Al by mohl dluhopisy splatit nebo stát by mohl zvýšit svůj podíl v aerolinii. V současnosti drží Izrael v aerolinii podíl ve výši 15 %, přičemž by mohlo dojít k jeho zvýšení na 24 %. Největším akcionářem je s 42,85 % Kanfei Nesharim Aviation vlastněná 27letým podnikatelem Eli Rozenbergem.

Stát svou pomoc začátkem tohoto měsíce podmínil také tím, že adekvátně přispějí i další akcionáři izraelské aerolinie. Majoritní akcionář již dříve přislíbil poskytnutí financování ve výši 43 milionů dolarů.

El Al Israel Airlines - Boeing 777-200ER (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Podle informací izraelského tisku chystá management El Al další drastické kroky. Má dojít k propuštění dalších 1500 zaměstnanců. Společnost by se měla zbavit šestnácti letadel, což je jedna třetina. Mělo by údajně dojít k vyřazení všech letadel Boeing 737-800. Společnost by tak v budoucnu provozovala jen letouny Boeing 787-9, 787-8, 777-200ER a 737-900ER. Pokud budou tyto změny ve flotile realizovány, bude to mít značný dopad na provozované linky. Izraelská společnost bude muset zejména snížit velký počet destinací v Evropě, které jsou obsluhovány Boeingy 737.

Podle některých zdrojů by letouny Boeing 737-800 mohly být z flotily El Al Israel Airlines zcela vyřazeny (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Témata