Egyptair obnovil pravidelné lety do Ruska

21.04.2022 - Afrika



Letecká společnost Egyptair obnovila minulý týden své pravidelné lety do Moskvy, které byly postaveny po ruském útoku na Ukrajinu. Od pátku 15. dubna opět létá na své lince z Káhiry na moskevské letiště Domodědovo, jež je provozována denně letouny Boeing 737-800.

Důvodem přerušení letů byly problémy s pojištěním letadel po zahájení války. Do vyřešení problému se vložila egyptská vláda, která předložila parlamentu koncem března zákon, který umožnil ministerstvu financí poskytnout záruky pokrývající všechna rizika při letech do Ruska.

Egyptair - Boeing 737-800 (foto: Alf van Beem/Wikimedia Commons - CC0 1.0)

Ceny letenek na lety mezi Moskvou a Káhirou odpovídají současné omezené nabídce letů a kapacitě do Ruska. Ceny zpátečních letenek na květen v ekonomické třídě začínají aktuálně na 995 dolarech (22300 korun). Zejména o víkendech jsou již k dispozici jen letenky v business class, které stojí 2550 dolarů (57300 korun).

Konflikt na Ukrajině velmi tvrdě zasáhnul egyptský cestovní ruch. Turisté z Ruska a Ukrajiny tvořili vloni až 40 % ubytovaných v turistických resortech. Od loňského léta přijelo do Egypta měsíčně 300-500 tisíc ruských turistů. Za první dva týdny letošního roku přivítala země 125 tisíc návštěvníků z Ruska. Počet turistů z Ukrajiny byl nižší, v roce 2020 přijelo něco přes 700 tisíc ukrajinských turistů.

Vloni v červenci se ruští turisté mohli vrátit opět do Egypta, když po několika letech byly obnoveny lety s turisty. Po bombovém atentátu na ruský Airbus A321 nad Sinají, při kterém zahynulo všech 224 osob na palubě letadla, Rusko totiž zakázalo komerční lety mezi oběma zeměmi.

Ještě před několika měsíci Egypt počítal s dobrou turistickou sezónou a návratem turistického sektoru k předcovidovým číslům. Vhledem k důležitosti cestovního ruchu pro egyptskou ekonomiku se místní vláda snaží jednat, což ukázal problém s pojištěním letadel.

Dopad rusko-ukrajinského konfliktu je pro zemi však širší. Egypt je totiž největším světovým dovozcem pšenice. Obě země po začátku války vývoz této komodity pozastavily. Z Ruska bylo dováženo 55 % a z Ukrajiny 15 % potřebné pšenice.

Témata