Egypt zatkl hledaného cestujícího po neplánovaném přistání letounu AirExplore

16.01.2022 - AfrikaEgyptské úřady zatkly ve středu 12. ledna hledaného Hossama Menoufi Salama, který byl na palubě letu súdánské společnosti Badr Airlines z Chartúmu do Istanbulu. Boeing 737-800 registrace OM-LEX slovenské letecké společnosti AirExplore, která létá pro Badr Airlines v rámci ACMI pronájmu, byl nucen neplánovaně na letu J4690 z bezpečnostních důvodů přistát na letišti v Luxoru. Jeden z detektorů totiž informoval posádku letadla o kouři v nákladovém prostoru. O divertu letu informoval letecký server IFN.

Po přistání všichni cestující museli vystoupit z letadla. Některé zdroje uvádějí, že Hossama Menoufi Salama byl zatčen egyptskými bezpečnostními složkami hned po přistání, jiné zdroje uvádějí, že byl zatčen až při nástupu do náhradního letadla.

Boeing 737-800 společnosti AirExplore v livery súdánské společnosti Badr Airlines (foto: Badr Airlines)

Kontrola po přistání nenašla žádný požár ani zdroj kouře, takže se jednalo o falešný alarm. Do Luxoru bylo vysláno náhradní letadlo rovněž provozované společností AirExplore, které zde přistálo o sedm hodin později. Letoun přepravil pasažéry bez zadrženého Egypťana do cílového Istanbulu. Původní letoun registrace OM-LEX, který létá v livery Badr Airlines, další den přeletěl do Bratislavy, kde byl podroben údržbě.

Prohlášení Badr Airlines na Facebooku (zdroj: Badr Airlines/Facebook)

Badr Airlines potvrdily zadržení jednoho z cestujících, nicméně uvedly, že odklon letu se uskutečnil v souladu s bezpečnostními leteckými předpisy. Společnost dále uvedla, že se zadržením jednoho z cestujících nemá nic společného a není jí znám ani důvod.

Hossam Menoufi Salam je údajně čelným členem hnutí Hasm, které je vojenským křídlem Muslimského bratrstva. To je od svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013 považováno Egyptem a dalšími státy za teroristickou organizaci.

Zadržení hledaného Egypťana může vzdáleně připomínat loňský odklon letu Ryanairu do Minsku, při kterém byl zatčen běloruský disident. Tento divert byl dosažen informací o údajné bombě na palubě a požadavkem běloruského řízení letového provozu, aby letoun kvůli tomu přistál v Minsku. V případě zadrženého Egypťana o přistání rozhodla posádka z bezpečnostních důvodů. Není jasné, zda egyptské bezpečnostní úřady věděly předem, že Hossam Menoufi Salam je na palubě letu, nebo jeho zadržení je až výsledkem kontroly dokladů cestujících při nástupu do letadla.

Témata