Súdanské Badr Airlines otevřou linku do Londýna

10.02.2023 - AfrikaLetecká společnost Badr Airlines oznámila zahájení pravidelných letů do Velké Británie. Nová linka z Chartúmu do Londýna bude provozována od 24. února a provozována dvakrát týdně vždy v úterý a v pátek. V Londýně budou letadla súdánského dopravce přistávat na letišti Gatwick.

Ve směru do Londýna bude mít let zastávku v Istanbulu. Společnost Badr Airlines na svém webu uvádí, že se jedná o bezpečnostní zastávku na základě požadavků britských úřadů. Podle zveřejněného letového řádu má let z Chartúmu do Londýna trvat 11 hodin. Z toho vyplývá, že společnost počítá na zastávku v Istanbulu zhruba tři hodiny. Zpáteční let z Londýna do Chartúmu bude bez mezipřistání, případně může být technické mezipřistání v egyptské Káhiře za účelem doplnění paliva. Letový řád počítá se 7 hodinami a 50 minutami pro zpáteční let.

Boeing 737-500 Badr Airlines na archivním snímku z roku 2012 (foto: Eduard Onyshchenko/Wikimedia Commons - GFDL)

V současnosti nemá Chartúm přímé letecké spojení s Londýnem. Dokonce nemá ani žádnou přímou linku do západní Evropy. Jediným evropským dopravcem, který létá do Chartúmu jsou Turkish Airlines. Dosud cestující při cestách do Londýna mohli využívat jen letů s přestupem, které nabízejí například společnosti Turkish Airlines, Egyptair nebo Saudia. Paradoxní je, že přímý let je časově delší než spojení Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu či Saudia s přestupem v Džiddě. Badr Airlines může na druhou stranu pasažéry přilákat svou zavazadlovou politikou, kdy v ekonomické třídě přepraví až dvě zapsaná zavazadla do celkové váhy 46 kilogramů a v Business Class pak zapsaná zavazadla do 69 kilogramů bez dalších příplatků.

Upoutávka na lety Badr Airlines do Londýna uveřejněná na sociálních sítích (zdroj: Badr Airlines)

V minulosti Chartúm a Londýn přímé letecké spojení měly. Do roku 2009 létala do britské metropole na letiště Heathrow společnost Sudan Airways. Linka byla obsluhována Airbusy A300 případně A310. Z britské strany létala do Chartúmu společnost BMED - British Mediterranean Airways. V roce 2007 převzala tuto aerolinii společnost BMI - British Midland International. S lety do Chartúmu pak BMI pokračovaly s mezipřistáním v Bejrútu až do roku 2012, kdy byla linka ukončena.

Badr Airlines (dříve Sarit Airlines) je v současnosti největší súdánská letecká společnost. Vedle vnitrostátních linek létá ze své základny na mezinárodním letišti v Chartúmu na mezinárodní spojích do sousedních zemí a dále do Nigérie, Saúdské Arábie, Jordánska, Kataru, Spojených arabských emirátů a Turecka. Společnosti disponuje flotilou deseti letadel Boeing 737 verzí -300, -400 a -500.

Témata