Dreamliner Qatar Airways ztratil krátce po startu výšku

09.02.2023 - Asie & AustrálieBoeing 787-8 Dreamliner společnosti Qatar Airways se dostal 10. ledna krátce po startu do komplikované situace. O incidentu informoval tento týden server The Aviation Herald s odvoláním na své zdroje.

Letoun registrace A7-BCO odstartoval 10. ledna 2023 k nočnímu letu na lince QR161 z Dauhá do Kodaně. Po startu začal letoun jako obvykle stoupat jako obvykle, nicméně ve výšce 1800 stop se stroj náhle začal propadat. Za 24 sekund klesl o 1000 stop při rychlosti klesání 3000 stop za minutu. Sestup se podařilo pilotům zastavit ve výšce 800 stop, tedy necelých 250 metrů nad hladinou moře. Posádka let stabilizovala a následně letoun začal stoupat. Dreamliner pak pokračoval v letu do Kodaně, kde zhruba po šesti hodinách bezpečně přistál.

Celý incident před zveřejním serverem The Aviation Herald nebyl veřejně známý. Potvrzují jej však záznamy poloh letadla z ADS-B. Podle serveru při startu pilotoval druhý pilot, který ve výšce 1600 stop provedl ručně zatočení k dalšímu bodu trasy. Během tohoto úkonu začal letoun prudce klesat. Řízení si následně převzal kapitán, kterému se podařilo klesání zastavit a letoun vyrovnat.

Podle vyjádření Qatar Airways pro zahraniční letecké servery provádí společnost interní vyšetřování celé události. Incident byl rovněž okamžitě nahlášen příslušným katarským úřadům.

Boeing 787-8 registrace A7-BCO společnosti Qatar Airways, který byl zapojen do incidentu (foto: Julian Herzog/Wikimedia Commons - CC BY 4.0)

Témata