Další bitva mezi výrobci Boeing a Airbus na obzoru

04.09.2005 - Asie & AustrálieBěhem týdnů začne další důležitý střet mezi americkým výrobcem dopravních letadel Boeing Company a jeho evropským rivalem Airbus SAS. Minulý měsíc totiž australské aerolinie Qantas Airways oba výrobce oficiálně požádaly o předložení nabídek na obnovu a rozšíření své dálkové flotily. Qantas se přitom zajímá až o 100 letadel, jejichž přibližná hodnota je astronomických 20 miliard amerických dolarů. 60 letadel by mělo ve flotile nahradit starší letouny, 40 zbývajících by pak mělo pokrýt meziroční pěti procentní nárůst osobokilometrů.

Boeing půjde do soutěže se svými typy Boeing 777 a Boeing 787, které již několikrát vytvořily vítězný tandem. Šéf týmu, který zodpovídá za vývoj Boeingu 787, uvedl, že první nabídku by měly australské aerolinie obdržet během jednoho nebo dvou nadcházejících týdnů. Airbus rovněž potvrdil, že svou nabídku obsahující letadla typu Airbus 340 a Airbus 350 předloží velmi brzy. V případě uzavření kontraktu to bude první velká objednávka od Qantas Airways od listopadu 2000, kdy se společnost rozhodla objednat letadla Airbus 330, Airbus 380 a Boeing 747-400ER.

V případě, že se vítězem tendru stane Boeing, bude součástí objednávky s největší pravděpodobností i letoun Boeing 777-200LR. Tento zatím nejmladší člen rodiny „triple seven“ pyšnící se doletem 17 500 kilometrů právě prochází sérií testů. Pro Qantas jde o unikátní letadlo, neboť jako jediné je schopné vzdálenost mezi Londýnem a Sydney překonat bez mezipřistání, byť pouze ve směru z Evropy do Austrálie. Přitom non-stop lety z Londýna, který je pro australského dopravce klíčovou evropskou destinací, jsou stále více atraktivnější, neboť by představovaly jeden ze způsobů, jak odlišit svůj produkt od aerolinií jako Singapore Airlines nebo Emirates, které pro Qantas znamenají stále narůstající nebezpečí.

Štítky