ČSA zveřejnily provozní a přepravní výsledky za první pololetí

22.07.2016 - Česká republikaVčera zveřejněné provozní výsledky potvrdily, že České aerolinie (ČSA) pokračují v trendu hospodaření v kladných číslech. Za první pololetí letošního roku dosáhly ČSA provozní zisk ve výši 47,3 milionů korun. Vloni ve stejném období skončila společnost v provozní ztrátě 154,1 milionů korun. Naposledy byly ČSA v zisku za první pololetí v roce 2004 (více zde).

ČSA - Airbus A330

ČSA - Airbus A330-300 (foto: Sefjo/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Celkový výsledek hospodaření za prvních šest měsíců letošního roku skončil pro ČSA ziskem ve výši 72,4 milionů korun. Rozdíl mezi provozním ziskem a celkovým hospodářským výsledkem byl podle vyjádření tiskového mluvčího ČSA Dana Šabíka pro Hospodářské noviny způsoben ziskem z finančních operací v důsledku pohybu kurzu dolaru a ceny leteckého paliva. „Mezi faktory, které rovněž přispěly ke kladnému provoznímu výsledku hospodaření, patří dobře fungující projekt v Saudské Arábii, kde se dvěma Airbusy A319 létáme pro leteckou společnost Saudia,“ uvedl Jozef Sinčák, předseda představenstva ČSA.

ČSA - České aerolinie - Airbus A319 - OK-NEO

ČSA - České aerolinie - Airbus A319 (foto: Aktug Ates/Wikipedia Commons - GFDL 1.2)

ČSA rovněž dnes zveřejnily přepravní výsledky. Za prvních šest měsíců letošního roku společnost přepravila celkem 1,01 milionu cestujících. Meziročně se jedná o nárůst o 12 procent, když ve stejném období loňského roku ČSA přepravily 903 tisíc cestujících. Ve srovnání s loňským rokem vzrostla nabízená sedačková kapacita. ČSA informovaly, že počet nabízených sedačkokilometrů (ASK) vzrostl o 8 procentních bodů. Průměrná obsazenost (load factor) zůstal na stejné úrovni, tj. na 70 procentech. V tomto ukazateli ČSA zaostávají za evropským průměrem, který se pohybuje okolo 80 procent.

Štítky