ČSA představily Boeing v historickém designu

21.04.2003 - Česká republikaSlavnostní proslovy - zleva Yveta Absolonová, autorka grafického návrhu, Marcela Pokorná a Dan Plovajko, z oddělení vnějších vztahů ČSA, Miroslav Kůla, prezident ČSA. (Foto: autor)
V pátek 18. dubna krátce po poledni se před hangárem F na ruzyňském letišti uskutečnil roll-out a křest Boeingu 737-500 (OK-DGL) se speciálním designem k 80. výročí založení společnosti. V krátkém proslovu, který předcházel roll-outu, připomněl prezident ČSA Miroslav Kůla historický první let společnosti letounem Aero A-14 Brandenburg, na jehož palubě byl legendární pilot Karel Brabenec a redaktor Lidových novin Václav König. Krátkou přímluvou se připojila Yveta Absolonová, autorka grafického ztvárnění letounu. Poté za slavnostních fanfár letoun vyroloval z hangáru F a byl pokřtěn M. Kůlou a Y. Absolonovou, respektive znovupokřtěn, protože jako jediný stroj ve flotile ČSA byl OK-DGL pokřtěn podruhé.

České aerolinie tak oficiálně představily letoun nesoucí speciální design vytvořený u příležitosti oslav 80. výročí založení ČSA. Dominujícím prvkem výročního designu jsou reprodukce prvního letounu ve flotile ČSA Aero A-14 Brandenburg, které Boeingu dodávají netradiční a atraktivní vzhled. Autorkou grafického ztvárnění letounu je akademická malířka Yveta Absolonová. "Už od začátku přípravných prací na novém designu jsme se snažili o harmonické a zajímavé spojení dvou zcela odlišných dob, tedy počátků létání a současnosti - epochy moderní technologie," řekla k designu letadla Absolonová. "Tento Boeing prošel dlouhodobě plánovanou generální revizí, jejíž součástí je i nový nátěr. Povedlo se spojit příjemné s užitečným a pouze za určité více náklady vytvořit pro tento stroj zcela unikátní "kabát" zapadající do roku oslav 80. výročí. Věřím, že s tak krásným designem si našeho letadla povšimnou cestující i na největších letištích světa,"dodává Dan Plovajko z ČSA.

ČSA - OK-DGL
Detailní záběr na kormidlo letounu s reprodukcí prvního stroje ČSA letounu Aero A-14 Brandenburg. (Foto: autor)

Letoun byl speciálním nátěrem opatřen v anglickém Southendu, kam odletěl 25. března. Po technickém přeletu z tohoto letiště poprvé na Ruzyni přistál s novým nátěrem v pátek 4. dubna ve večerních hodinách. Již následující den byl stroj nasazen na svoji první pravidelnou linku na londýnské letiště Stansted, v následujících dnech se letoun objevil i na dalších evropských letištích, kde vzbudil zájem zejména fandů letadel. Letoun by měl s tímto speciálním nátěrem létat na linkách ČSA ještě další čtyři roky.

ČSA - OK-DGL
Celkový pohled na Boeing 737-500 ve speciálním designu k 80. výročí ČSA. (Foto: ČSA)

Témata