ČSA inaugurovaly 62 nových kapitánů

03.12.2005 - Česká republikaČeské aerolinie (ČSA) na slavnostním večeru inaugurovaly ve čtvrtek 1. prosince v prostorách Národního technického muzea v Praze 62 nových kapitánů pro letadla ATR42/72 a Boeing 737. Nově jmenovaní kapitáni převzali příslušné certifikáty ČSA z rukou prezidenta společnosti Jaroslava Tvrdíka.

Jmenováním do funkce kapitánů se piloti stávají nejvyššími veliteli v kokpitech letadel ČSA a zodpovídají za bezpečný průběh letu a pohodlí cestujících. Čerství kapitáni si také nově obléknou kapitánskou uniformu ČSA, která se vyznačuje čtyřmi zlatými pruhy, tzv. "prýmky" na rukávech sak a košil. "Nově jmenovaní kapitáni museli splnit přísná kriteria kladená na tuto funkci. Stojí za nimi profesionálně odvedená práce a loajalita ke společnosti, která jim umožnila odborný a profesní růst v ČSA", uvedl na adresu nových kapitánů Jaroslav Tvrdík.

Inaugurace nových kapitánů ČSA
Prezident ČSA Jaroslav Tvrdík a viceprezident pro letový provoz ČSA Peter Jusko předávají pilotům certifikáty kapitánů. (Foto: ČSA)

V ČSA pracuje celkem 530 pilotů letadel typu ATR-42, ATR-72, Boeing 737, Airbus A310,  Airbus A320 a Airbus A321, z nichž je 277 kapitánů (velitelů letounu) a 253 druhých pilotů. České aerolinie zaměstnávají kromě pilotů české národnosti také 45 Slováků, 4 Italy, 3 Němce, 2 Švýcary, 2 Kanaďany a 1 Francouze, Američana a občana Ruské federace. S letadly ČSA  vzlétají a přistávají také ženy. V současné době jich v ČSA působí 12, z nichž dvě vykonávají funkci kapitánky letadla ATR. České aerolinie věnují výběru a výcviku pilotů patřičnou pozornost. V roce 2004 strávili piloti ČSA téměř 9000 školících hodin v letovém simulátoru, na letadle či v učebnách Výcvikového střediska ČSA.

Inaugurace nových kapitánů ČSA
Společná fotografie ze slavnostního večera (foto: ČSA)

Štítky