ČSA chystají hromadné propouštění, dotkne se palubních průvodčích

28.03.2019 - Česká republikaČeské aerolinie (ČSA) oznámily úřadu práce hromadné propouštění. O záměru společnosti informovala dnes v podvečer Česká televize (ČT). ČSA dlouhodobě zaměstnance upozorňovaly na chystané personální změny. Již dříve společnost interně oznámila, že kvůli omezení kapacity se sníží počet míst v letovém provozu zhruba o stovku.

(ilustrační foto: ČSA)

Zaměstnancům, kterých se toto opatření týkalo, nabídly ČSA v rámci holdingu přechod ke Smartwings. Propouštění se má podle ČT především týkat těch, kteří tuto nabídku nevyužili. „Podle našich předběžných odhadů se propouštění může dotknout asi 40 až 60 zaměstnanců,“ uvedla podle ČT mluvčí firmy Smartwings Vlaďka Dufková.

Toto hromadné propouštění, které má probíhat mezi dubnem a květnem, se má týkat především palubních průvodčích. Již v lednu a v únoru ČSA rozdávaly výpovědi, nicméně ty nenaplňovaly parametry hromadného propouštění podle zákoníku práce.

„Vnímáme to jako velký nátlak na zaměstnance ČSA, že když nechtěli přejít za podmínek, že bez odstupného dají výpověď sami a přejdou k jinému zaměstnavateli v rámci koncernu, tak se to vyřeší takto,“ uvedla Tereza Löffelmanová z Odborové organizace posádek letadel (OOPL) v rozhovoru pro deník E15.

Štítky