Co nového přináší letní letový řád ČSA

30.04.2002 - Česká republikaV neděli 31. března začal platit nový letový řád pro letní období 2002. Během tohoto období, které končí 26. října 2002, plánují ČSA uskutečnit 14 317 letů, což představuje v průměru 68 startů z pražského ruzyňského letiště za den. Letadla ČSA budou pravidelně létat do 63 destinací ve 40 zemích světa. Podívejme se podrobněji jaké novinky letní letový řád přináší.

Již pravidelně ČSA rozšiřují svou leteckou síť na jaře o nové destinace. Nejinak je tomu i letos, kdy se letecká mapa ČSA rozrostla o dva nové cíle. První novinkou je linka do německého Kolína nad Rýnem, která bude provozována v code-sharové spolupráci s německou Lufthansou šestkrát týdně letadlem typu ATR-42. Druhou novou destinací jsou Benátky v Itálii, kam budou ČSA létat denně, opět s turbovrtulovým letounem ATR-42. Benátky jsou čtvrtou destinací českého dopravce v Itálii (po Milánu, Římě a Boloni). Linka je provozována v code/sharové spolupráci se společností Alitalia.

Stejně jako minulé léto je linka do New Yorku na letiště J.F. Kennedyho provozována denně. Situace se po půl roce od teroristického útoku na USA stabilizovala a frekvence letů se vrátila na původní úroveň. Z letového řádu však zmizely lety na další newyorské letiště Newark, odkud dříve řada cestujících pokračovala společnými lety provozovanými ve spolupráci s Continental Airlines. K změnám došlo i na linkách do Kanady: spoj do Toronta bude nově dvakrát týdně provozován bez mezipřistání v Montrealu.

ČSA - ATR-42
Letoun ATR-42 ČSA. (Foto: Tomáš Hampl)

Ve srovnání s loňským letním letovým řádem byla zvýšena frekvence o tři lety týdně do Amsterdamu, o jeden let Birminghamu a Bukurešti, o dva lety do Dublinu, o jeden let do Helsinek, o dva lety do Ljubljani, o jeden let do Milána, o šest letů do Mnichova, o jeden let do Osla, Paříže a Sofie, o tři lety do Vilniusu a dva lety do Záhřebu. Ke zvýšení provozu do některých výše uvedených destinací došlo již v zimním období 2001/2002.

Po dvou letech došlo k obnovení pravidelného provozu do Kuvajtu. Stroje ČSA budou v Kuvajtu přistávat při zpátečním letu z Dubaje. Linka do Dubaje bude nově provozována přímo letadly Airbus A310. Naopak ve srovnání s loňským letem již ČSA letos nelétají do Bahrajnu a provoz nebyl obnoven ani do Aleppa a Damašku.

Na některých linkách došlo ve srovnání s loňským létem ke snížení frekvence provozu: o pět letů týdně do Bratislavy, o jeden let do Brna, o jeden let do Göteborku a Hamburku, o šest letů do Košic, o jeden let na londýnské letiště Stansted, o pět letů do Ostravy, o jeden let do Říma a o pět letů do Varšavy. K omezení provozu na některých linkách však došlo již v zimním období 2001/2002.

Témata