Chaos na Schipholu, KLM zastavily přepravu cestujících do Amsterdamu

05.06.2022 - EvropaLetecká společnost KLM v sobotu v podvečer oznámila, že do konce dne nebude již přepravovat do Amsterdamu cestující. Důvodem byly davy cestujících na tomto letišti. Letadla KLM létala zpět do Amsterdamu, nicméně prázdná. Do vydání tohoto článku nebylo známo, kolik letů bylo prázdných a kolika cestujícím byl odepřen nástup na palubu. Přeprava na Schiphol má být obnovena v neděli, není ale jisté, zda nedojde k podobné situaci jako v sobotu.

Nizozemské aerolinie v souvislosti s prodlouženým víkendem očekávaly nápor pasažérů, a proto již dříve oznámily, že každý víkendový let zruší až 50 letů, aby odlehčily Schipholu. To však nepomohlo také kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, kdy řada letů nabrala zpoždění a na letišti se začali hromadit cestujících. Dalším faktorem byla údržba ranveje, která omezuje počet startů a přistání letadel.

Embraer 175 společnosti KLM přistává na amsterdamském letišti Schiphol (ilustrační foto: KLM)

Společnost KLM se proto sama rozhodla, že nebude další pasažéry do Amsterdamu přepravovat. Cílem je, aby z přetíženého Schipholu odletělo, co nejvíce cestujících. Díky tomu, že letadla KLM přilétala prázdná bylo možné urychlit nástup a jejich odlet. Do konce dne se mělo přetížení vyřešit tak, aby bylo možné v neděli obnovit normální provoz.

Cestujícím, kteří neodletěli do Amsterdamu, společnost zajistí náhradní let, co nejdříve to bude možné. Pokud budou potřebovat ubytovaní, mají si jej sami najít a své náklady sdělit KLM.

„Je neuvěřitelně nešťastné, že vedle všeho ostatního se dnes potýkáme také se sníženou kapacitou ranveje na Schipholu v důsledku nepříznivého větru a údržby dráhy. Přestože jsme dříve zasáhli, abychom zajistili o víkendu funkční provoz, byl dnešní den pro naše cestující a posádku dalším extrémně náročným dnem. Omlouváme se našim zákazníkům za nepříjemnosti a děláme vše pro to, abychom co nejrychleji zajistili návrat k provozuschopnému provozu,“ uvedl Rene de Groot, provozní ředitel KLM.

Témata