Budoucnost závodu Airbusu v Puerto Real je nejasná

01.03.2021 - EvropaMinulý čtvrtek protestovali zaměstnanci španělského závodu Airbusu v Puerto Real proti možnému propouštění a uzavření jejich továrny. K protestům je přivedla slova provozního ředitele Airbusu Michaela Schöllhorna o tom, že závod v Puerto Real není konkurenceschopný a že vidí pro firmu jako obtížné udržovat dva závody ve španělské provincii Cadiz.

Závod Airbusu ve španělském Puerto Real (foto: Daniel Sancho/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Problémy závodu v Puerto Real jsou způsobeny především zastavením výroby letadel Airbus A380. V závodě se dosud vyráběly horizontální stabilizátory pro A380. Závod ležící v těsné blízkosti moře je atraktivní zejména pro výrobu velkých částí, které následně byly po moři dopravovány do dalších závodů Airbusu.

Airbus otevřel svůj závod v Puerto Real v roce 1988. V současnosti zde pracuje něco přes 400 zaměstnanců. Vedle ukončení výroby A380 je dalším negativním faktorem současná pandemie onemocnění covid-19, která snížila poptávku po nových letadlech. Odbory předpokládají, že o udržení zaměstnanosti a budoucnost závodu v Puerto Real budou muset tvrdě bojovat.

Témata