Budapešťské letiště odbavilo letos 16 milionů cestujících

29.12.2019 - EvropaBranami mezinárodního letiště v Budapešti prošel v pátek letos 16-ti miliontý cestujícící. Jedná se o rekordní počet odbavených pasažerů během jednoho kalendářního roku v dosavadní historii letiště Ferihegy. V posledních pěti letech zaznamenává letiště velmi dynamický růst. V porovnání s rokem 2015 přibylo téměř šest milionů cestujících a nárůst činil až 63 %. V letech 2015-18 letiště každým rokem zaznamenávalo dvouciferný růst, v letošním roce byl růst „jen“ devítiprocentní.

(foto: Budapest Airport)

K růstu počtu cestujících výrazně přispívají nové linky. V letošním roce získalo letiště 33 nových linek, což byl nárůst o 16 % a dalších 16 nových linek bylo již oznámeno pro příští rok. Vyznamně v Budapešti rozšiřují svou nabídku zejména nízkonákladové aerolinie Wizz Air a Ryanair. Z klasických leteckých společností otevírá nové linky zejména polský LOT, který má na Ferihegy základnu.

Letišti v Budapešti se také daří rozšiřovat také dálkové lety. V letošním roce otevřel flydubai novou linku do Dubaje, polský LOT do Soulu a do konce roku zahájí ještě čínské Shanghai Airlines lety do Čcheng-tu a Si-anu. Letiště uvedlo, že dálkové linky zajistily milion cestujících, což je dvojnásobek oproti roku 2016.

Témata