Boeing opět dodal po dlouhé pauze do Číny nové letadlo 737 MAX

28.01.2024 07:20 - Asie & AustrálieSpolečnost Boeing včera dodala do Číny po téměř pětileté přestávce opět letadlo typu Boeing 737 MAX. Jedná se o dodávku letadla MAX 8 pro společnost China Southern Airlines. Nové letadlo s registrací B-20C8 odstartovalo před 3 dny ze Seattlu a včera po mezipřistáních v Honolulu a Severních Marianách přilétlo do Kantonu (Guangzhou). Od března 2019, kdy byl tento typ celosvětově, včetně Číny, uzemněn, čeká na převzetí čínskými zákazníky řada již vyrobených letadel 737 MAX. Čínské úřady však teprve minulý měsíc povolily obnovení dovozu tohoto typu letadla. Předtím navíc velmi dlouho otálely s obnovením povolení provozování tohoto typu, přestože v jiných zemích letadlo již dlouhé měsíce opět létalo s cestujícími. Významnou roli v tomto zřejmě záměrném odsouvání tohoto rozhodnutí hrálo i čínsko-americké politické a obchodní napětí, včetně otázky Tchajwanu. Připomeňme, že dodávka prvního letadla 737 MAX do Číny přichází pouhý měsíc poté, co Boeing po více než čtyřleté pauze dodal v prosinci minulého roku do Číny širokotrupý model 787 Dreamliner.

Pro Boeing mají tyto události významný pozitivní finanční dopad. Čínské letecké společnosti dosud objednaly přes 200 letadel 737 MAX a s obnovením dodávek lze očekávat expanze dalších, nových objednávek. Navíc Boeing samotný má "na skladě" řadu vyrobených, avšak nepřevzatých letadel určených čínským zákazníkům. Ještě v říjnu loňského roku Boeing udával, že takto má blokováno 85 nově vyrobených letadel. Toto číslo by bylo mnohem vyšší, ovšem Boeing se loni rozhodl a dalších 55 nově vyrobených letadel 737 MAX původně určených do Číny přesměroval a dodal jiným zákazníkům.

Podle agentury Reuters letos Boeing očekává, že si čínští zákazníci převezmou nejméně 64 letadel MAX 8, příští rok pak 58. Čína je jedním z nejrychleji rostoucích leteckých trhů. Samotný Boeing očekává, že v roce 2042 bude podíl Číny na celosvětové poptávce letadel zhruba 20 %.


Boeing 737 MAX 8 společnosti China Southern Airlines, červen 2023 (autor: Windmemories, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata