Boeing dodal po více než čtyřech letech opět Dreamliner do Číny

22.12.2023 07:08 - Asie & AustráliePodle agentury Reuters včera uskutečnil americký výrobce letadel první dodávku letadla typu Boeing 787 Dreamliner do Číny po dlouhé pauze od listopadu roku 2019. Letadlo 787-9 s registrací B-20EQ určené soukromé letecké společnosti Juneyao Air opustilo včera letiště výrobního závodu u Everettu a v době psaní tohoto článku letí nad Japonskem směrem na Šanghaj. Letecká společnost Juneyao Air se sídlem v Šanghaji provozuje flotilu 91 letadel, většinou různé typy rodiny Airbus A320. Avšak ve flotile má aktuálně též sedm letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Tři další má u amerického výrobce objednány.

Boeing doufá, že tato událost mu pomůže obnovit do Číny též dodávky jeho klíčového typu 737 MAX. Čína totiž instruovala letecké společnosti, aby pozastavili většinu objednávek a dodávek veškerých letadel výrobce Boeing poté, co byly letouny 737 MAX uzemněny po celém světě po dvou tragických haváriích při kterých zahynulo 346 lidí. Po téměř rok a půl trvající době, kdy byla celosvětově letadla tohoto typu nuceně uzemněna, přišel Boeing s technickými vylepšeními a docílil opětovného schválení provozu letadla ve většině států světa. Minulý měsíc se setkal americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching poprvé po roce a jednali tváří v tvář. Lze jen spekulovat, zda předmětem jednání byla i vyrobená, avšak ze strany čínských zákazníků stále nepřevzatá nová dopravní letadla Boeing.

Obnovení dodávek MAXů čínským leteckým společnostem by totiž představovalo reset vztahů Boeingu s Čínou a bylo by pro Boeing velkým finančním přínosem, neboť v zásobách vyrobených letadel pro čínské zákazníky stále čeká několik desítek letadel 737 MAX. Jejich dodávky by značně vylepšily finanční výsledky Boeingu. Navíc lze očekávat, že toto by byl i impuls pro nové objednávky letadel ze strany čínských leteckých společností. Podle informací v amerických médiích Boeing aktuálně skladuje pro Čínu přibližně 85 hotových letadel Boeing 737 MAX.

A vše nasvědčuje tomu, že se jejich dodávky do Číny blíží. Podle portálu "The Air Current" udělil čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) příslušná povolení. Stalo se tak během návštěvy manažera Boeingu Mikea Fleminga v Pekingu 8. prosince. Navíc podle Deutsche Bank a Jefferies zřejmě letecká společnost China Southern Airlines již podnikla zkušební let s jedním z letadel 737 MAX. Naznačují to veřejně dostupné údaje o letu.

Boeing 787-9 Dreamliner s registrací B-20DT společnosti Juneyao Airlines, prosinec 2021 (autor: Colin Cooke, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata