Boeing 737 MAX se vrátil na evropské nebe. První let s cestujícími vypravily TUI fly Belgium.

17.02.2021 - EvropaBoeing 737 MAX 8 registrace OO-MAX belgické letecké společnosti TUI fly Belgium odstartoval dnes v 9:43 z bruselského mezinárodního letiště na pravidelné lince TB1011 do španělské Malagy. Po dvou hodinách a 33 minutách letoun přistál na letišti v Malaze. Zpáteční let zpět do Bruselu se uskutečnil s mezipřistáním v Alicante. Ještě před prvním letem s cestujícími společnost v pondělí 15. února provedla zkušební let v délce 1 hodiny 10 minut.

Trasa dnešního letu TB1011 z Bruselu do Malagy, na kterou byl nasazen Boeing 737 MAX (zdroj: Flightradar24)

TUI fly Belgium se tak stala první evropskou leteckou společností v Evropě, která vrátila letouny 737 MAX zpět do komerčního provozu od jejich uzemnění v březnu 2019. Stalo se tak necelý měsíc od rozhodnutí Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) o návratu těchto letadel do běžného provozu. Všechny letouny však musí projít výrobcem doporučenými úpravami a piloti proškolením na simulátoru.

Boeing 737 MAX 8 registrace OO-MAX společnosti TUI fly Belgium (foto: Diego7864/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Společnost TUI fly Belgium je součástí skupiny TUI Group a zaměřuje se zejména na lety do turistických cílů v oblasti Středomoří. V současnosti má ve své flotile celkem čtyři Boeingy 737 MAX 8. První letoun tohoto typu společnost převzala v lednu 2018. Podle serveru Flightglobal je provoz aerolinie velmi omezený a tak letoun bude nasazován na let z Bruselu jen jednou týdně.

V příštích dnech by měla vrátit Boeingy 737 MAX zpět do provozu také česká letecká společnost Smartwings. Od března chtějí tyto letouny využívat opět v komerčním provozu také společnosti Norwegian a Icelandair.

Štítky