Boeing 737 KLM na lince do Prahy pilotoval nizozemský král

25.11.2021 - Česká republika



Cestující společnosti KLM Royal Dutch Airlines na odpoledním letu KL1355/6 z Amsterdamu do Prahy a zpět měli v kokpitu speciálního pilota. Na pravém sedadle druhého pilota Boeingu 737-800 totiž byl nizozemský král Willem-Alexander. Pravidelnou linkou KLM letěli také fanoušci nizozemského týmu Feyenoordu, kterým se podařilo krále podařilo po přistání v Praze vyfotografovat v pilotní kabině.

Fanoušek Feyenoordu se na pražském letišti chlubí fotografií krále v kokpitu KLM (zdroj: Rijnmond/YouTube)

Jeden z fanoušků, který chtěl s králem mluvit, se k němu podle nizozemských médií nedostal, protože ho zastavila ochranka, která byla na palubě. Fotbalisté rotterdamského fotbalového klubu Feyenoord ve čtvrtek nastoupí k utkání s pražskou Slávií.

Přistání Boeingu 737-800 pilotovaného nizozemským králem (zdroj: Georgiphoto/YouTube)

V roce 2017 se veřejnost dozvěděla z rozhovoru s králem, že příležitostně létá jako druhý pilot na pravidelných linkách již 21 let. Král tehdy uvedl, že létal u společnosti Martinair, později zhruba dvakrát měsíčně s Fokkery 70 u KLM Cityhopper a nyní s Boeingy 737 u KLM. „Pro mě je nejdůležitější, že mám koníček, na který se musím plně soustředit," uvedl král Willem-Alexander v roce 2017.

Vedle běžných linkových letů společnosti KLM Willem-Alexander také osobně pilotuje vládní Boeing Business Jet 737 při státních návštěvách. Stalo se tak například letos v červenci, kdy nizozemský královský pár přiletěl na oficiální návštěvu Německa. Pravidelné pilotování král potřebuje, aby měl potřebné letové hodiny pro udržení své licence.

To, že některý linkový let KLM pilotuje samotný král se veřejnost v naprosté většině případů nedozví. Král k tomu uvedl, že pozice druhého pilota mu umožňuje zachovat si anonymitu, i když hlášením oslovuje cestující. „Výhodou je, že mohu vždy říct, že přeji všem srdečné přivítání jménem kapitána a posádky. Takže nemusím říkat své jméno. Ale většina cestujících stejně neposlouchá," uvedl král v interview z roku 2017.

O letech pilotovaných králem nijak neinformuje ani společnost KLM. Informační služba nizozemské vlády na případné dotazy novinářů po těchto letech uvádí, že královo pilotování pro KLM je jeho soukromou záležitostí.

(zdroj: video Rijnmond/YouTube)

Témata