Austrian rozšiřuje testy na Covid-19 před odletem, přidává se i Lufthansa

07.11.2020 - EvropaJak jsme již dříve informovali, spustil Austrian 23.října zdarma testování antigenním testem na Covid-19 cestujících na lince z Vídně do Berlína. Do neděle 8. listopadu prozatím dobrovolně. V budoucnu má teprve negativní výsledek testu odemknout palubní vstupenku pro vstup na bezpečnostní prohlídku a na palubu letadla. V případě pozitivního nálezu má být cestující separován. O pozitivním testu bude informována příslušná hygienická stanice. Cestujícímu s pozitivním výsledkem umožní Austrian zdarma změnu letenky na pozdější termín. Austrian věří, že pokud změní v budoucnu režim tohoto procesu z dobrovolného na povinný - obnoví tím důvěru cestujících a orgánů státní správy v bezpečnost létání i co se týče rizika nákazy Covid-19.

Výsledky pilotního dobrovolného projektu ve Vídni hodnotí Austrian kladně, zhruba 25 procent všech cestujících se nechalo dobrovolně před odletem otestovat. Proto nyní Austrian rozšíří pilotní fázi projektu i na linku Vídeň-Hamburk. Příští týden se v pilotní fázi přidá i mateřská Lufthansa, a to 12. listopadu na lince Mnichov-Hamburk a zpět, na linkách s kódy LH2058 a LH2059 . Pilotní test Lufthansy se však od Austrianu bude lišit ve dvou zásadních momentech - Lufthansa plánuje dne 12. listopadu provést povinně test pro všechny cestující - kdo test odmítne nebo bude mít pozitivní výsledek, tomu umožní Lufthansa změnu letu na jiný, pozdější termín. Druhým rozdílem má být délka mezi odběrem a výsledkem - ta má místo "vídeňských" 15 minut trvat v Mnichově a Hamburku prozatím 30-60 minut.

Podle Christiny Försterové, členky představenstva Lufthansy, během pilotního testování všech cestujících má Lufthansa především získat zkušenosti s tímto novým procesem. V případě úspěchu tohoto pilotního procesu, plánuje Lufthansa do budoucna jeho zavedení zejména na dlouhé zaoceánské lety. Lufthansa, stejně jako Austrian doufají, že povinné testování na Covid-19 jako součást ceny letenky, je klíčem ke znovuobnovení části poptávky po letecké přepravě.

prázdné prostory Terminálu 1 v Mnichově během jarní vlny pandemie, červen 2020 (foto: Renardo la vulpo, Wikimedia Commons)

Témata