Austrian zkouší ve Vídni povinné rychlotesty před odletem

23.10.2020 - EvropaSpolečně s letištěm Vídeň spouští letecká společnost Austrian ve zkušebním módu povinné testování cestujících před odletem formou antigenního testu na Covid-19. Výsledek testu je znám do 15 minut. Nevýhodou antigenních testů je nižší přesnost než u zdlouhavějších PCR testů, které jsou některými státy vyžadovány při příletu z Covid-19 rizikových regionů. Vzhledem k nízké ceně antigenních testů oproti PCR testům je však otázkou, zda by jejich nižší přesnost nemohla být vyvážena jejich vyšší četností - například jedním testem před odletem a druhým po příletu. Nakonec je však také možné, že jejich přesnost bude shledána dostatečnou a mnohé státy negativní výsledek testu před odletem uznají jako dostatečný ke vstupu na jejich území. A to včetně cest z rizikových Covid-19 oblastí. Levné a rychlé antigenní testy se tak mohou stát standardem nového života v době "kovidové".

Cestující, kteří poletí s Austrianem letem číslo 229 z Vídně do Berlína ve dnech mezi 23. říjnem a 8.listopadem tak mají možnost zdarma absolvovat před odletem test na Covid-19. Testovací centrum se nachází v prostorách Terminálu 3. V případě negativního výsledku obdrží cestující během 10-15 minut po odběru vzorku výsledek - buď osobně nebo jen formou SMS zprávy. Negativní výsledek testu mu zároveň odemkne palubní vstupenku a povolí přístup k bezpečnostnímu odbavení a později i na palubu letadla. V současném zkušebním módu jsou testy prozatím dobrovolné. V případě pozitivního výsledku testu bude cestující předán na zdravotní oddělení letiště a o dalších krocích rozhodne příslušná hygienická stanice, která bude o pozitivním výsledku cestujícího letištěm informována. Takto postiženým cestujícím pak umožní Austrian zdarma změnu letenky na pozdější termín.

Letiště Vídeň stejně jako Austrian si od tohoto projektu slibují, že díky povinnému testování učiní cestování letadlem opět bezpečným i co se týká rizika nákazy koronavirem. V důsledku toho by tak mělo být k cestě letadlem přesvědčeno stále více zákazníků, kteří by se bez tohoto opatření jinak kvůli riziku nákazy letět báli.

prázdný check-in ve Vídni během lockdownu v dubnu 2020 (foto:Bwag, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Štítky